tvnpix
Foto: Piotr Harwas

Mural Bowiego w całej okazałości. Odsłonięto go w Warszawie

40 lat po wizycie Davida Bowiego w Warszawie odsłonięto mural z wizerunkiem muzyka. Na miejscu był Reporter 24, Piotr Harwas. Zdjęcia przesłał na Kontakt 24.

Malowidło odsłonięto punktualnie o godz. 18 na Żoliborzu, na ścianie domu przy przy ul. Marii Kazimiery 1. Praca przedstawia podobiznę Bowiego - z wrysowanym w motyw pioruna Pałacem Kultury i Nauki.

- Przed budynkiem bawi się ok. 150 osób, a w tle leci muzyka Dawida Bowiego - relacjonował Artur Węgrzynowicz, reporter tvnwarszawa.pl.

Jak dodaje, po odsłonięciu przemawiał przedstawiciel Stacji Muranów, organizatora konkursu na mural. - Malowidło powstawało przez 4 dni. Zajmuje ok. 70 mkw powierzchni i zużyto ok. 70 litrów farby. Na ten cel wydano ponad 30 tys. zł. - tłumaczył.

Konkurs na projekt

Jurorzy konkursu brali pod uwagę przede wszystkim walory artystyczne, ale także "warszawskość projektu" i szansę jego realizacji. Zwyciężył Dawid Celek.

Oprócz muralu, powstać ma też neon w kształcie błyskawicy. Powstał projekt autorstwa Valerego Viraga z Kwiaciarni Grafiki, obecnie trwają rozmowy dotyczące lokalizacji. Organizatorzy chcieliby, aby został zamontowany w okolicy Dworca Gdańskiego.

Bowie w stolicy

David Bowie zmarł 11 stycznia. Przegrał 18-miesięczną walkę z rakiem. Miał 69 lat. Był popularnym piosenkarzem, producentem, autorem piosenek. Poruszał się w rejonach glam rocka, art rocka, dance popu i muzyki elektronicznej. Z perspektywy 40-letniej kariery należy go uznać za jednego z najważniejszych artystów muzyki II połowy XX wieku.

W 1973 roku był przejazdem w Warszawie. Kupił płytę folkową w sklepie przy placu Wilsona. Tamten dzień zainspirował go do skomponowania instrumentalnego utworu "Warszawa".

Czytaj więcej na tvnwarszawa.pl

Autor: ło Źródło: PAP