tvnpix

Lód "lewitował" nad powierzchnią jeziora. Przykleił się do drzew

Zasilone rzeką okresową "Suche Jezioro Żabostowskie" ukazało niesamowite zjawisko. Po opadnięciu wody, na drzewach utrzymał się "lewitujący" lód. Zdjęcia z Wielkopolski otrzymaliśmy na Kontakt 24.

W ostatnim czasie poziom wody w jeziorze Kopcze w gminie Kaczory znacząco się podniósł - wynosi obecnie około 4-5 metrów, podczas gdy średni stan to mniej więcej trzy metry. Około tygodnia temu ze zbiornika zaczęła wypływać niewielka rzeka. Jej obecna długość to 2,5 kilometra, a swój bieg kończy przy osadzie Żabostowo. O wielkim jej powrocie pisaliśmy na tvn24.pl.

Woda z rzeczki zasiliła również "Suche Jezioro Żabostowskie", które jest zbiornikiem o charakterze okresowym. - Jej poziom doszedł tam do jednego metra - poinformował Andrzej Rybiński, Reporter 24.

Lód zawisł w powietrzu

Gdy woda jednak opadła - jak mówił Reporter 24 - zobaczył "piękny i niepowtarzalny widok". Lód, gruby na 20 cm, pozostał i utrzymywał się na drzewach. Na zdjęciach widać, jakby tafla "lewitowała".

Jak wyjaśnił synoptyk TVN Meteo Artur Chrzanowski, lód na ciekach i w zbiornikach wodnych przyrasta od dołu. W tych płytkich może zamarznąć cała woda, aż do dna. W głębokich zaś tafla utrzymuje się tylko na powierzchni.

"Suche Jezioro Żabostowskie" pojawia się raz na kilkanaście lat, dlatego nie zaznacza się go na mapach. Ostatnio było to w 2001 roku, a wcześniej w 1987 roku.

Czytaj też na tvnmeteo.pl

 

Autor: ao/map Źródło: TVN Meteo