tvnpix
Foto: Andrzej | Wideo: Andrzej/Kontakt24
Lód "lewitował" nad powierzchnią jeziora. Przykleił się do drzew

Lód "lewitował" nad powierzchnią jeziora. Przykleił się do drzew

Zasilone rzeką okresową "Suche Jezioro Żabostowskie" ukazało niesamowite zjawisko. Po opadnięciu wody, na drzewach utrzymał się "lewitujący" lód. Zdjęcia z Wielkopolski otrzymaliśmy na Kontakt 24.

W ostatnim czasie poziom wody w jeziorze Kopcze w gminie Kaczory znacząco się podniósł - wynosi obecnie około 4-5 metrów, podczas gdy średni stan to mniej więcej trzy metry. Około tygodnia temu ze zbiornika zaczęła wypływać niewielka rzeka. Jej obecna długość to 2,5 kilometra, a swój bieg kończy przy osadzie Żabostowo. O wielkim jej powrocie pisaliśmy na tvn24.pl.

Woda z rzeczki zasiliła również "Suche Jezioro Żabostowskie", które jest zbiornikiem o charakterze okresowym. - Jej poziom doszedł tam do jednego metra - poinformował Andrzej Rybiński, Reporter 24.

Lód zawisł w powietrzu

Gdy woda jednak opadła - jak mówił Reporter 24 - zobaczył "piękny i niepowtarzalny widok". Lód, gruby na 20 cm, pozostał i utrzymywał się na drzewach. Na zdjęciach widać, jakby tafla "lewitowała".

Jak wyjaśnił synoptyk TVN Meteo Artur Chrzanowski, lód na ciekach i w zbiornikach wodnych przyrasta od dołu. W tych płytkich może zamarznąć cała woda, aż do dna. W głębokich zaś tafla utrzymuje się tylko na powierzchni.

"Suche Jezioro Żabostowskie" pojawia się raz na kilkanaście lat, dlatego nie zaznacza się go na mapach. Ostatnio było to w 2001 roku, a wcześniej w 1987 roku.

Czytaj też na tvnmeteo.pl

 

Autor: ao/map Źródło: TVN Meteo

Komentarze (0)

Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Pomoc | Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.