tvnpix
Zakonnica podbiega do papieża, Foto: Internauta

Kolejny incydent na trasie przejazdu. BOR nie zdążyło zareagować

Wszystko trwało dosłownie moment. Papamobile z Franciszkiem skręcił w prawo, nagle z tłumu wyskoczyła zakonnica, która podała papieżowi flagę. Franciszek chwycił ją w dłoń i położył na siedzeniu. BOR nie zdążył zareagować. Wszystko widać na nagraniu Reporter 24, który przesłał nam na Kontakt 24.

"Czekałem z żoną na trasie z Wawelu na Franciszkańską i miał miejsce kolejny incydent. Wcześniej była mowa o księdzu, na moim nagraniu jest zakonnica, która skutecznie wręczyła papieżowi flagę. Z pewnością takie 'gesty' wiernych są niezwykle nieodpowiedzialne, ponieważ mogą sprowokować do reakcji służby, w wyniku której ktoś mógłby ucierpieć. Ponadto dziwi mnie trochę słaby refleks ochrony" – napisał Reporter 24 o środowym zdarzeniu. Do zdarzenia doszło w środę ok. 19:30.

Na nagraniu, które otrzymaliśmy widać, jak papamobile z Franciszkiem skręcił w prawo, nagle z tłumu wyskoczyła zakonnica, która podała papieżowi flagę. Franciszek chwycił ją w dłoń i położył na siedzeniu. Ochroniarz po chwili odepchnął zakonnicę, która błyskawicznie wróciła do tłumu.

Drugi incydent

To drugi podobny incydent z udziałem Franciszka podczas Światowych Dni Młodzieży odbywających się w Krakowie. Wcześniej z tłumu wybiegł mężczyzna i ruszył w stronę papieża jadącego papamobile, ale reakcja służb była błyskawiczna i nie doszło do niebezpiecznego zdarzenia.

Później okazało się, że obezwładniony mężczyzna jest 36-letnim księdzem z Argentyny, który koordynuje grupy pielgrzymów ze swojego kraju.

O incydencie z udziałem księdza czytaj więcej na tvn24.pl

Służby mogą strzelać

Jak zaznaczył mł. insp. Mariusz Ciarka, rzecznik Centrum Medialnego Administracji Rządowej na czas ŚDM, reakcja funkcjonariuszy była natychmiastowa, a ojciec święty ani przez chwilę nie znajdował się w niebezpieczeństwa. Rzecznik przestrzega też przed podobnym zachowaniem w przyszłości.

- Każdy, kto decyduje się na taki ruch musi liczyć się z tym, że służby mogą użyć środków przymusu bezpośredniego. W skrajnych przypadkach mogą nawet zostać oddane strzały – podkreślił Ciarka.

Pokażcie nam, jak uczestniczycie w ŚDM. Stwórzmy razem album z tego wyjątkowego wydarzenia

Autor: kz/sk