tvnpix

Kolejne murale upiększają łódzkie kamienice

Mural przedstawiający wizerunek wybitnego pianisty Artura Rubinsteina maluje na ścianie jednej z kamienic w centrum Łodzi znany brazylijski artysta street artu Eduardo Kobra. To jeden z siedmiu kolejnych murali, które powstaną w ramach Galerii Urban Forms - w sumie będzie ich w Łodzi już 37. Zdjęcia oraz nagrania z prac przesłał do naszej redakcji Reporter 24 Stevenlodz.

Mural z wizerunkiem łodzianina Rubinsteina powstaje na ścianie kamienicy na rogu ulic Traugutta i Sienkiewicza, remontowanej w ramach miejskiego programu "Mia100 kamienic". Wizerunek wybitnego artysty będzie jednak nietypowy - zostanie wykonany na podstawie zdjęcia z 1950 r., na którym pianista robi zabawną minę i bawi się swoimi uszami. Według organizatorów zdjęcie zrobione zostało prawdopodobnie w berlińskim zoo.

"Będzie to mural, który jest zabawny, kolorowy i niewątpliwie związany z Łodzią" - podkreśliła prezes Fundacji Teresa Latuszewska-Syrda. Jak powiedziała PAP, Fundacja otrzymała zgodę m.in. córki artysty na wykorzystanie tego wizerunku.

Światowej sławy artysta

Eduardo Kobra, który ma na koncie wiele prac na cały świecie, podkreślił, że jego twórczość odnosi się bezpośrednio do osób związanych z historią danego miejsca czy miasta i zapowiedział, że w łódzkim dziele zamierza wykorzystać bardzo dużo jaskrawych kolorów. Brazylijski artysta ma do zamalowania ścianę o pow. prawie 600 mkw., a gotowe dzieło będzie można podziwiać na początku przyszłego tygodnia.

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska podkreśliła w środę na spotkaniu z dziennikarzami, że mural powstaje w przestrzeni miejskiej, którą przemierzać będą pasażerowie pomiędzy budowanym obecnie dworcem kolejowym Łódź Fabryczna a ścisłym centrum miasta i ulicą Piotrkowską. "Ten mural będzie spinał nowoczesność dworca z tradycją i historią miasta" - uważa Zdanowska.

Powstaną kolejne

Miasto chce jednocześnie odnowić znajdujące się na sąsiedniej kamienicy malowidło przedstawiające motyla z reklamą Peweksu, a pochodzące jeszcze z czasów PRL-u.

"Chcemy ten mural odnowić. Będziemy rozmawiali ze wspólnotą mieszkaniową, która dysponuje tą kamienicą, żeby przy okazji remontu, który w najbliższej przyszłości - mamy nadzieję - nastąpi, ten mural odtworzyć" - szef projektu "Mia100 kamienic" Tomasz Piotrowski.

Kolejny mural we współpracy z miastem powstaje na ścianie kamienicy u zbiegu ul. Więckowskiego i Zachodniej. Tam swoją pracę, która przedstawiać ma wizerunek kobiety, maluje rosyjski artysta o pseudonimie Morik.

Pierwsze tego typu dzieło w Europie

Oba murale będą wstępem do tegorocznego Festiwalu Fundacji Urban Forms, który rozpocznie się 25 września. W ramach festiwalu powstanie pięć kolejnych murali, a jedna z tych prac będzie wykuwana w ścianie - zdradził szef artystyczny imprezy Michał Bieżyński.

Największe dzieło zajmie ponad tysiąc metrów kwadratowych i powstanie na ścianach dwóch sąsiadujących ze sobą 10-piętrowych wieżowców przy ul. Przybyszewskiego. Ma to być pierwsze tego typu dzieło w Polsce i w Europie, a autorami malowidła będą polscy artyści: Sepe, Chazme, Proembrion, Tone i Cekas. Większość z nich malowała już murale w Łodzi. Tworzenie wspólnego dzieła zajmie im ponad dwa tygodnie; będzie można je oglądać pod koniec października.

Widzieliście inne łódzkie murale? A może u Was w mieście są jeszcze ciekawsze? Prześlijcie zdjęcia na kontakt24@tvn.pl lub zamieszczajcie je w naszym serwisie.

Autor: mg/aw