tvnpix
Foto: machmed

Jelenie uwięzione w bagnie. Relacja z akcji ratowniczej

Cztery jelenie utknęły w bagnie pośród pól w Sarbinowie (woj. zachodniopomorskie) i spędziły tam dwa upalne dni. Akcję ratowniczą przeprowadzili okoliczni rolnicy, nadleśnictwo i koło łowieckie, a nagranie i zdjęcia z jej przebiegu otrzymaliśmy na Kontakt 24. Jedno zwierzę nie przeżyło.

 

Na filmie nadesłanym na Kontakt 24 widzimy akcję ratowniczą, która została przeprowadzona w poniedziałek 10 sierpnia.

Ekipa ratownicza stara się wyciągnąć z bagna cztery jelenie. Z trudem udaje się wyciągnąć pierwszego jelenia dzięki przywiązanej do poroża linie. W tym samym czasie w błocie na ratunek czekają następne. Jeden z nich desperacko próbuje wydostać się na brzeg, ale po kilku ruchach daje za wygraną. Błoto nie pozwala mu się ruszyć. Niestety, jedno zwierzę już nie żyje, spod błota wystają tylko jego rogi.

- Ostatecznie udało się uratować trzy z czterech uwięzionych zwierząt - mówi pan Arkadiusz z Koła Łowieckiego Łoś - Szczecin w Sarbinowie i opowiada, jak doszło do tego, że zwierzęta ugrzęzły w bagnie.

Niebezpieczny wąwóz

- Na terenie koła łowieckiego, wśród pól, znajduje się wąwóz. Jelenie często się w nim kryją w czasie upału. Teraz jednak na dnie było mnóstwo mułu i przez to nie mogły się wydostać - mówi. Na szczęście w końcu natrafili na nie ludzie.

Zwierzęta spędziły dwa dni w bagnie, w ogromnym upale, bez możliwości ruchu

Arkadiusz, autor filmu

- Znaleźli je rolnicy, którzy pracowali na pobliskim polu. Te zwierzęta spędziły tam dwa dni, w ogromnym upale, bez możliwości ruchu - mówi pan Arkadiusz. Rolnicy zawiadomili koło łowieckie, przybyli też przedstawiciele nadleśnictwa. Wtedy przeprowadzona została akcja ratownicza. Brało w niej udział pięć osób.

- Przerzucaliśmy liny przez poroża, a następnie wyciągaliśmy każde zwierzę z bagna - mówi uczestnik akcji. Po wyciągnięciu na brzeg jelenie były polewane wodą.

Doszły do siebie

Po krótkim czasie zwierzęta doszły do siebie. - Gdy było im lepiej, odbiegły w las - mówi Reporter 24. Na zdjęciach, które przysłał na Kontakt 24 widać, jak stoją o własnych siłach. Jak zapewnia autor zdjęć, to pierwszy raz, gdy zwierzęta ugrzęzły w wąwozie. - Zazwyczaj dawały sobie radę i z niego wychodziły. Dobrze, że rolnicy na nie natrafili - kończy.

Autor: sc/aw