tvnpix
Foto: Tomasz

Jasne smugi rozświetliły niebo nad Hiszpanią i Portugalią

Jasne smugi pojawiły się na nocnym niebie w rejonie Półwyspu Iberyjskiego. Jak wyjaśniają specjaliści, to pozostałości chińskiej rakiety Chang Zheng 2F, które ponownie znalazły się w atmosferze i spłonęły. Nagrania i zdjęcia z tego zjawiska uchwyconego na Oceanie Atlantyckim otrzymaliśmy na Kontakt 24.

W nocy z poniedziałku na wtorek na niebie w Hiszpanii i Portugalii można było zaobserwować fragmenty górnego stopnia chińskiej rakiety nośnej Chang Zheng 2F, która ponownie weszła w atmosferę. Pozostałości spłonęły, pozostawiając długie, świecące smugi. Jak pisze hiszpański dziennik "El Pais", było je widać około 30 minut po północy. 

CZYTAJ RÓWNIEŻ NA TVNMETEO.PL

Rakieta została wystrzelona 5 czerwca, wynosząc na orbitę trzech członków astronautów na pokładzie statku kosmicznego Shenzhou-14 na chińską stację kosmiczną Tiangong.

"Jasne światełka"

Zdjęcia i nagrania zamieszczane w sieci początkowo wywołały domysły wśród internautów na temat deszczu meteorów, a nawet obcych statków kosmicznych.

Zjawisko zaobserwował również pan Tomasz, który zobaczył na niebie "jasne światełka". Reporter 24 wyjaśnił, że jest nawigatorem na statku handlowym, a w nocy z poniedziałku na wtorek płynął Atlantykiem na południe od Portugalii. - Od momentu zaobserwowania poprzez zbliżenie się do statku i dalsze oddalanie się trwało to z minutę - relacjonował.

Przemysław Żołądek z Pracowni Komet i Meteorów w rozmowie z tvnmeteo.pl potwierdził, że na zdjęciach i nagraniach widać najprawdopodobniej pozostałości chińskiej rakiety CZ-2F.

 

 

Autor: ps/dd Źródło: tvnmeteo.pl, Kontakt 24