tvnpix
Start rakiety Antares 230 na wyspie Wallops w USA, Foto: michalito44, Kontakt 24

Dwa polskie satelity wyleciały w kosmos. Start rakiety na nagraniu Reportera 24

Z ośrodka NASA na wyspie Wallops w USA wyleciały w środę o godzinie 22.46 czasu polskiego dwa polskie satelity: zbudowany przez studentów KRAKsat i Światowid. Ten drugi, to stworzony przez Polaków satelita komercyjny i obserwacyjny. Nagranie ze startu rakiety otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Polskie satelity KRAKsat i Światowid zostały umieszczone wewnątrz statku kosmicznego Cygnus, którego na orbitę wyniosła rakieta Antares 230. Rakieta wystartowała o 22.46 czasu polskiego z ośrodka NASA Mid-Atlantic Regional Spaceport przy Wallops Flight Facility na wschodnim wybrzeżu USA. Na pokładzie statku w kosmos poleciały także satelity badawcze z innych krajów. 

Polskie satelity będą w przestrzeni kosmicznej przez około rok, potem spalą się w atmosferze.

Dzieło studentów

Studencki KRAKsat jako pierwszy na świecie zbada to, czy ciecz magnetyczna, czyli ferrofluid, wprawiony w ruch wpływa na położenie satelity w kosmosie. Jeżeli wirujący ferrofluid wywoła zmianę prędkości i kierunku obrotów satelity, system będzie można wykorzystać do sterowania orientacją obiektów na orbicie. Ze względu na niski koszt takiego rozwiązania, jego prostotę i niezawodność, ferrofluidowe koło zamachowe - według krakowskich studentów - mogłoby stanowić konkurencyjną technologię dla tych obecnie stosowanych.

Z kolei drugi polski satelita wystrzelony w kosmos - Światowid - to satelita komercyjny i obserwacyjny. To pierwszy, zgodnie z informacjami twórców, tego typu polski satelita. Urządzenie zbudowała wrocławska firma założona w 2016 roku - SatRevolution. Światowid ma za zadanie monitorować powierzchnię Ziemi, w tym stan wód i jakość powietrza. Wymiary Światowida to 20x10x10 cm.

Podwójny spektakl

Nagranie redakcji Kontaktu 24 przysłał pan Michał. Jak zauważył Reporter 24, zaaferowani startem obserwatorzy, nie zauważyli innej ciekawostki, która znalazła się na nagraniu. - W trakcie startu nikt nie zauważył, iż przez zatokę płyną jakieś zwierzęta przypominające sarny. Taka ciekawostka. Widać trzy głowy wystające z wody i przemieszczające się po słonych wodach zatoki - relacjonował.

Więcej na tvnmeteo.pl

Autor: kw/map Źródło: tvnmeteo.pl