tvnpix
Foto: Copterszone

Czarny Protest. Uczestnicy stworzyli "żywą parasolkę"

"Beata, niestety, ten rząd obalą kobiety", "nie będziemy siedzieć cicho", "chcemy doktora, nie prokuratora". To tylko niektóre hasła, jakie skandowali uczestnicy Czarnych Protestów, które zostały zorganizowane w ramach II Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Uczestnicy domagali się m.in. pełnego dostępu do metod planowania rodziny, zgodnego z ich sumieniem i życiowymi wyborami. Zdjęcia z poszczególnych miast otrzymujemy na Kontakt 24.

 

 

 

Poniedziałek to drugi dzień protestów. Zostały one zorganizowane m.in. Warszawie, Poznaniu, Łodzi, Wrocławiu, Katowicach, czy Brukseli. O PRZEBIEGU STRAJKU PRZECZYTASZ WIĘCEJ NA TVN24.PL

W Warszawie, w okolicy warszawskiej stacji metra Centrum, doszło do przepychanek pomiędzy uczestnikami Czarnego Protestu a działaczami ruchów pro-life. Interweniowała policja. CZYTAJ WIĘCEJ

Protesty m.in. po wypowiedzi prezesa PiS

Kobiety postanowiły zaprotestować ponownie, m.in. po wypowiedziach prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który w wywiadach nie wykluczył zmian w obecnym prawie dotyczących aborcji ze względu na stan płodu, a szczególnie zespół Downa. Zmiany - zastrzegł - muszą być odpowiednio przygotowane.

- Będziemy dążyli do tego, by aborcji w Polsce było dużo mniej niż w tej chwili - mówił. Lider PiS mówił o konieczności "realnej pomocy" ze środków publicznych w przypadku ciąż bardzo trudnych, gdy nie ma zagrożenia życia i zdrowia matki oraz ciąż, które są wynikiem przestępstwa. Kaczyński zastrzegł "ale oczywiście i tutaj przymusu zastosować nie można, można zastosować perswazję, i to delikatną, bez presji.

Petycje

Organizatorzy strajku wystosowali w poniedziałek do polityków petycje, w których domagają się m.in. ścigania seksistowskich wypowiedzi jako mowy nienawiści, wprowadzenia sankcji karnych dla agresji i przemocy ze względu na płeć oraz wznowienia programu wsparcia in vitro.

Paulina Piechna-Więckiewicz z "Inicjatywy Polskiej", która współorganizuje Strajk Kobiet, poinformowała, że petycje zostały w poniedziałek dostarczone do biur krajowych ugrupowań zasiadających w parlamencie: Nowoczesnej, PSL-u, PiS-u, Kukiz'15 oraz PO. - Przyszłyśmy z petycją, mamy różne postulaty, mamy nadzieję, że partie polityczne i politycy wezmą je pod uwagę i zastanowią się nad nimi - mówiła po złożeniu petycji w biurze Kukiz'15.

 

 

Autor: BK//tka Źródło: PAP