tvnpix
Jaszczurkę nagrał Reporter 24 , Foto: kazansky

Budziła się ze snu zimowego. Nagrał ją Reporter 24

"Idzie wiosna. Jaszczurka żyworodna (żyworódka) powoli wybudza się z zimowego letargu. Tak więc może być już tylko cieplej" - napisał pan Robert, autor nagrania. Udało mu się uchwycić na nim małego gada budzącego się do życia. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Ostatnie dni przypominały bardziej wiosnę niż zimę. W weekend temperatura miejscami wzrosła do 14 stopni Celsjusza. W niedzielę, 17 lutego, od Reportera 24 otrzymaliśmy nagranie jaszczurki żyworodnej, tak zwanej żyworódki (łac. Zootoca vivipara), która wybudzała się z zimowego letargu. "Idzie wiosna" - napisał pan Robert. Gada znalazł niedaleko wsi Paulinów w województwie mazowieckim.

Nietypowo ciepły luty

Jak wytłumaczył doktor Krzysztof Klimaszewski z Katedry Biologii Środowiska Zwierząt Wydziału Nauk o Zwierzętach Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, to dość niestandardowa sytuacja. - Jaszczurki żyworódki "książkowo" budzą się z hibernacji w marcu. Ale ten luty jest dość nietypowo ciepły, więc gady zaczynają budzić się wcześniej - powiedział specjalista.

Dodał, że są to zwierzęta zmiennocieplne, więc aby przetrwać ujemną temperaturę w czasie zimy, muszą hibernować pod ziemią, czyli w norach, szczelinach, pod pniami lub stertami materii organicznej. - Żyworódka jest przystosowana do niskich temperatur najlepiej z krajowych gadów. Jest obok żmii zygzakowatej gadem, którego zasięg sięga najdalej na północ w Europie, poza koło podbiegunowe - powiedział Krzysztof Klimaszewski.

Jaszczurka ta rodzi żywe młode, jak wskazuje jej nazwa. Samice utrzymują jaja wewnątrz ciała i, wygrzewając się, kontrolują proces inkubacji. Okres ciąży trwa około trzy miesiące. Zakopane w ziemi jaja innych gadów zdane są na pogodę panującą w tym miejscu. - Tak wczesne przebudzenie nie jest zbyt korzystne, bo mrozy mogą jeszcze wrócić i zaskoczyć obudzone jaszczurki - podkreślił biolog.

Czytaj też na tvnmeteo.pl

Autor: anw Źródło: TVNMeteo, Kontakt 24