tvnpix
Bolid nad Polską, Foto: Piotr

Bolid nad Polską. Mógł być "najjaśniejszy od lat"

Jasny obiekt rozświetlił niebo nad Polską. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagrania, na których uchwyciliście bolid.

 

 

W niedzielę otrzymaliśmy od Was informacje o jasnym obiekcie, który rozświetlał niebo w kilku miejscowościach.

Bolid tuż po godzinie 4 zarejestrowała kamera pana Piotra, gdy przejeżdżał właśnie przez Murowaną Goślinę pod Poznaniem. Uchwyciła go także kamera Reporterki 24.

Przelot obiektu zarejestrowała kamera umieszczona przed domem Reporterki 24 Karoliny w Miszewku w województwie pomorskim. Nagranie powstało o godzinie 4 nad ranem. Widać na nim, jak na niebie przelatuje meteor nazywany również bolidem. Rozbłysk zarejestrowała także kamera pana Tomasza z Dobrej koło Bolesławca w województwie dolnośląskim.

Jak podaje Karol Wójcicki, popularyzator astronomii "Z głową w gwiazdach", powołując się na Polską Sieć Bolidową, mógł to być "najjaśniejszy bolid nad Polską od lat". Bolid o największym magnitudo przeleciał nad Polską 30.10.2015, należał do roju Taurydów.

Bolid - co to jest?

Bolid to spadający meteor, który jest bardzo jasny - jaśniejszy niż Wenus, czyli planeta, którą doskonale widać na niebie. Tę jasność obiekt zawdzięcza temu, że jego wielkość dochodzi nawet do kilkunastu centymetrów. To dużo jak na meteor. Kiedy taka skała znajdzie się w atmosferze, spali się, pozostawiając po sobie bardzo jasny ślad. Znalezienie się bolidu w ziemskiej atmosferze to rzadkie zjawisko.

Czytaj więcej na tvnmeteo.pl

 

 

 

 

 

 

 

Autor: ps/map Źródło: tvnmeteo.pl/Kontakt 24