tvnpix
Bielik w Dolinie Baryczy, Foto: Jakub Wencek Obrazy Lasu

Bielik na nagraniu Reportera 24. "Zima będzie trudna"

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać bielika grzebiącego w skoszonej trawie. Ptak najprawdopodobniej poszukiwał pokarmu. - Często spotykam bieliki, ale pierwszy raz widziałem, żeby bielik tak szukał jedzenia - przyznał zaskoczony autor nagrania, leśnik z Doliny Baryczy. Dodał, że zwierzę "wydziobywało coś spod trawy kilka minut".

Czytaj też na tvnmeteo.pl.

- Często spotykam bieliki, bo w parku mamy dużą populację tych zwierząt, ale pierwszy raz widziałem, żeby bielik tak szukał jedzenia - opowiadał nam Jakub Wencek, autor nagrania, który pracuje jako leśnik w Dolinie Baryczy (województwo dolnośląskie). Dodał, że inni ornitolodzy, który obejrzeli film, również byli zaskoczeni zachowaniem ptaka. - Bielik przeszukiwał skoszoną trawę, pewnie szukał ślimaków albo innego pożywienia - relacjonował dalej.

"Zima będzie trudna, skoro nawet bieliki zaczynają zbierać chrust"

- Z kolegami żartowaliśmy, w związku z obecnymi problemami z opałem, że zima będzie trudna, skoro nawet bieliki zaczynają zbierać chrust - opowiadał Reporter 24.

Nawiązał tym do niedawnej propozycji resortu klimatu. Z powodu dużego wzrostu cen węgla na opał Ministerstwo Klimatu i Środowiska na początku czerwca wydało komunikat, w którym zachęciło do zbierania gałęzi w lasach. Zgodnie z tą sugestią Polacy ruszyli po chrust.

Autor filmu opisał, w jaki sposób udało mu się nagrać bielika w nietypowej sytuacji.

- Przechodziłem z jednej części lasu do drugiej i spostrzegłem bielika. Zacząłem powoli podchodzić, starałem się, żeby mnie nie zauważył. Film nagrałem za pomocą teleobiektywu, dlatego wydaje się, że byłem tuż obok, ale ptak znajdował się kilkadziesiąt metrów ode mnie - mówił.

- Fotografia przyrodnicza to moja pasja. Zawsze mam aparat przy sobie w trakcie pracy, bo można uchwycić wyjątkowe momenty - dodał.

Autor: ek,ps/dk Źródło: Kontakt 24/tvnmeteo.pl