tvnpix
Foto: aaabsolutnie

"Bąbelkowe niebo". Mammatusy zachwyciły Reporterów 24

Piękne zjawisko ozdobiło czwartkowe niebo nad Warszawą i jej okolicami, a także nad Lublinem. Przypominające zwisające z nieba wypukłości czy wypustki, mammatusy powstają w towarzystwie intensywnych ruchów powietrza. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy zdjęcia oraz nagrania tego niecodziennego zjawiska.

 

 

 

 

 

Czwartkowa aura w Warszawie zaskakiwała od rana, kiedy około 9 rano nad stolicą rozpętała się gwałtowna burza.

Zobacz burzowe relacje Reporterów 24

Zwiastuny burzy

Z kolei po południu, nad miastem pojawiło się inne, znacznie spokojniejsze i zachwycające zjawisko: mammatusy, czyli wypukłości znajdujące się w dolnej części chmury, wyglądem przypominające wypustki.

"Coś pięknego" - napisał jeden z Reporterów 24, który przesłał do nas zdjęcia wspaniałego nieba.

Często określane jako "bąbelkowe", mammatusy powstają na różnych rodzajach chmur, przy dynamicznych i silnych ruchach powietrza. Ich pojawienie się na niebie często zwiastuje nadejście burzy.

- Tym, co obserwowaliśmy na warszawskim niebie w czwartek, jest zjawisko mamma. To przypominające krowie wymiona wypukłości znajdujące się w dolnej części chmury burzowej, na przykład cumulonimbusa lub stratocumulusa. Mammatusy najczęściej zaobserwować można podczas gwałtownych burz. To krótkotrwałe, ale bardzo efektowne zjawisko - tłumaczy na łamach tvnwarszawa.pl Martyna Płecha z portalu tvnmeteo.pl.

Mammatusy upolowali też Reporterzy 24 z Lublina i okolic.

Czytaj też na tvnwarszawa.pl.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor: est,dg/popi,b Źródło: Kontakt 24