Potworny upał i nieziemskie widoki. To Namib, najstarsza pustynia świata

Pustynia Namib

"Szum wiatru, nawołujące się gryzonie, odgłosy owadów" - z dala od cywilizacji, w potwornym upale, takie oto dźwięki można usłyszeć na pustyni Namib. Reporterka 24 prowadzi nas po najstarszej pustyni na świecie, położonej w południowo-zachodniej Afryce. Zobacz tę przestrzeń z lotu balonem i przyjrzyj się zakonserwowanym w słońcu kilkusetletnim akacjom.

Nie tylko palcem po mapie

Wyprawę na najstarszą na świecie pustynię na świecie Reporterka 24 iza 63 odbyła trzy lata temu.

- Nasz palec na mapie zatrzymał się na południowej Afryce. Wybrałam się więc z mężem do RPA, Namibii i Botswany na miesięczną przygodę. W towarzystwie plecaka, namiotu i jeppa przemierzyliśmy około 8 tysięcy kilometrów. Każdy kawałek i zakamarek tamtej części świata robił na nas niezapomniane wrażenia. Jednym z takich miejsc była położona w Namibii pustynia Namib o powierzchni 130 tysięcy kilometrów kwadratowych - relacjonuje.

Jak przekonuje, trudno nawet uzmysłowić sobie, jak stara jest to przestrzeń.

- To najstarsza pustynia na świecie, ma około 80 mln lat. Łańcuchy wydm osiągają wysokość 200 metrów, długość 50 kilometrów, a najwyższa sięga nawet 300 metrów wysokości. W ciągu dnia temperatura piasku osiąga nawet 80 stopni Celsjusza. Najbardziej znana wydma jest położona na 45 kilometrów drogi Diuna 45. Wspięliśmy się na te wydmę 45 strzelając setki zdjęć i tylko wiatr niosący piasek zakłócał ciszę - relacjonuje autorka zdjęć.

Kilkusetletnie akacje

Iza 63 przedstawia na zdjęciach zeschnięte drzewa. Trudno sobie wyobrazić, że kilkaset lat temu znajdowały się tu jeziora.

- Pustynia to nie tylko wydmy piaskowe, ale żwirowe równiny i skaliste góry. Miedzy wydmami znajduje się martwa dolina o nazwie Dooie Vlei. Powstała około 900 lat temu po intensywnych opadach. W tym okresie powstały płytkie jeziora. Wody było na tyle dużo, że rozwinęły się też akacje. Zmiana klimatu spowodowała susze, wyschły jeziora jak i drzewa (prawdopodobnie w latach 1340-1430). Akacje nie uległy procesom gnilnym z powodu bardzo suchego środowiska, natomiast przybrały formę czarnych kikutów, jest to wynik działania słońca - tłumaczy.

Dźwięki pustyni

Jak przekonuje podróżniczka, miejsce to budzi zachwyt i grozę.

- Poza doliną słychać dużo dźwięków: szum wiatru, nawołujące się gryzonie, odgłosy owadów, a po wejściu do niecki doliny zapada martwa cisza. Nawet kroków za bardzo nie słychać, bo tłumi je warstwa zaschniętego błota - oczami wyobraźni oprowadza nas iza 63.

Podniebne wrażenia, których warto doświadczyć

Dużą atrakcją była możliwość lotu balonem.

- Koszt był wysoki, jednak nieraz warto zrezygnować z nowszego auta, by doświadczyć takich wrażeń. Startując o świcie oglądaliśmy wschód słońca nad Namib-Naukluft, "płynęliśmy" nad wydmami, które wyglądają jak z plasteliny. Widok z zupełnie innej perspektywy na pustynny krajobraz. Gdy palniki gazowe są wyłączone - na uzbrojonych w aparaty turystów spada kompletna cisza. Po magicznym locie przygotowane było obfite śniadanie: szampan, salami z zebry, wędzony łosoś i świeżo upieczone rogale. A wszystko to serwowane u podnóża falistych wydm - oprowadza nas Reporterka 24.

TY RÓWNIEŻ UDAŁEŚ SIĘ W CIEKAWĄ PODRÓŻ? A MOŻE MIESZKASZ ZA GRANICĄ? CZEKAMY NA TWOJĄ RELACJĘ. DOŁĄCZ DO GORĄCEGO TEMATU I #POKAZNAMSWIAT

Autor: ak//tka

Ważny temat?

Podziel się!

Ważny temat?

Podziel się!

Czekamy na Wasze:

Pozostałe wiadomości

Głośny problem przy Wiejskiej. Mieszkańcy wspólnot sąsiadujących z przychodnią aborcyjną "Abotak" mają dość protestów organizowanych przed budynkiem przez środowiska pro-life. Liczą na reakcję ze strony policji i urzędników. Ci jednak rozkładają ręce. - Nie można rozwiązać legalnego zgromadzenia bez podstaw, a hałas nie stanowi takiej podstawy - argumentuje ratusz.

Mają dość protestów przed przychodnia aborcyjną. Urzędnicy nie mogą im pomóc

Mają dość protestów przed przychodnia aborcyjną. Urzędnicy nie mogą im pomóc

Źródło:
Kontakt24, PAP

Skrajnie niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej 60 na wysokości miejscowości Sójki koło Kutna (woj. łódzkie). Kierujący samochodem osobowym o mało nie zderzył się czołowo z jadącą z naprzeciwka ciężarówką, której kierowca, wyprzedzając dwa inne pojazdy, wymusił na nim zjechanie na pobocze. Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt24.

O krok od tragedii. Mrugał światłami i zmusił do zjazdu na pobocze. Nagranie

O krok od tragedii. Mrugał światłami i zmusił do zjazdu na pobocze. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl

Na Kontakt24 otrzymaliśmy wyjątkowe nagrania z miejscowości Piaski w województwie mazowieckim. Nasz czytelnik zaobserwował tam zjawisko zwane wirem pyłowym.

Wir pyłowy na Mazowszu. "Wielkie zdziwienie"

Wir pyłowy na Mazowszu. "Wielkie zdziwienie"

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Na Kontakt24 otrzymaliśmy wyjątkowy film, który pokazuje reakcję wilków na zapach człowieka.

Tak wilki reagują na zapach człowieka. Niezwykłe nagranie

Tak wilki reagują na zapach człowieka. Niezwykłe nagranie

Źródło:
Kontakt24

Obfite opady śniegu i deszczu nawiedziły francuskie, włoskie i szwajcarskie Alpy. W wyniku gwałtownej aury tysiące gospodarstw domowych jest bez prądu, a niektóre drogi, w tym tunel pod Mont Blanc, są nieprzejezdne.

Lawiny, nieprzejezdne drogi, domy bez prądu. Trudne warunki w Alpach

Lawiny, nieprzejezdne drogi, domy bez prądu. Trudne warunki w Alpach

Źródło:
PAP, Reuters,meteonews.ch

W niedzielę rano w Brzegu Dolnym (woj. dolnośląskie) wybuchł pożar - zapalił się namiot z kontenerami. Nad miastem unosił się czarny dym. Straż pożarna szybko opanowała ogień, trwa dogaszanie. Dwóch strażaków zostało poszkodowanych. Zdjęcia i filmy dostaliśmy na Kontakt24.

Czarny dym nad miastem. Kontenery w ogniu

Czarny dym nad miastem. Kontenery w ogniu

Źródło:
tvn24.pl

Pożar na terenie zakładu wulkanizacyjnego w Słupsku wybuchł w niedzielę wczesnym rankiem. Ogniem zajęły się głównie opony, nikt w zdarzeniu nie ucierpiał.

Pożar opon w zakładzie wulkanizacyjnym

Pożar opon w zakładzie wulkanizacyjnym

Źródło:
TVN24/Kontakt24

W Policyjnym Ośrodku Szkoleniowym w Mielnie (woj. zachodniopomorskie) 20-letni pijany kursant ze Szkoły Policji w Słupsku miał uderzyć ratownika medycznego. Mężczyzna został zatrzymany, usunięty z kursu i usłyszał zarzuty. O przyszłości 20-latka w formacji zadecyduje jego komendant.

Awantura w ośrodku szkolenia policji. Pijany kursant miał uderzyć ratownika

Awantura w ośrodku szkolenia policji. Pijany kursant miał uderzyć ratownika

Źródło:
Kontakt 24

W piątek gwałtowne burze przetoczyły się nad częścią Polski. Najtrudniejsza sytuacja była na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie. Jak poinformował starszy brygadier Karol Kierzkowski, rzecznik prasowy Komendanta Głównego PSP, strażacy przeprowadzili blisko 700 interwencji. Ich działania polegały głównie na usuwaniu powalonych drzew i gałęzi oraz wypompowywaniu wody z zalanych piwnic i posesji.

Zalane domy, powalone drzewa. Prawie 700 interwencji strażaków

Zalane domy, powalone drzewa. Prawie 700 interwencji strażaków

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24, TVN24, tvnmeteo.pl

Na jednym z placów zabaw Toruniu zamieszkał nietypowy gość. To kaczka. - Siedzi tam już tak od tygodnia, a w poniedziałek pojawiła się na ogrodzeniu kartka z informacją o tym, że teren został wyłączony z użytku - wyjaśnia pan Maciej z Torunia. Informacje i materiały otrzymaliśmy na Kontakt24.

Nietypowi goście zamieszkali  na placu zabaw

Nietypowi goście zamieszkali na placu zabaw

Źródło:
tvn24.pl

Nad Polską pojawiła się zorza polarna. W nocy ze środy na czwartek na półkuli północnej panowały wyjątkowo korzystne warunki do wystąpienia tego zjawiska. Zobacz, jak Światła Północy prezentowały się w materiałach Reporterów24.

Ubiegłej nocy niebo lśniło od Bałtyku po Śląsk

Ubiegłej nocy niebo lśniło od Bałtyku po Śląsk

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Z głową w gwiazdach

Pełnia Różowego Księżyca była widoczna na niebie w nocy ze soboty na niedzielę. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia tego zjawiska. Pierwsza wiosenna pełnia jest szczególnie istotna, ponieważ na jej podstawie określana jest data Wielkanocy - święta ruchomego.

Różowy Księżyc zalśnił na niebie

Różowy Księżyc zalśnił na niebie

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

30-letnia Patrycja po udarze krwotocznym trafiła do szpitala w Świdnicy. Tam lekarze nie byli w stanie jej pomóc, konieczny był transport do innej placówki. Karetki jednak nie było, a personel miał rozważać między innymi zamówienie taksówki, która zawiozłaby kobietę do oddalonego o 20 kilometrów Wałbrzycha. Życia 30-latki nie udało się uratować. Po kilku dniach oświadczenie w tej sprawie wydało Lotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Nie było karetki, Patrycja nie żyje. Ojciec: nadal nie dowierzam

Nie było karetki, Patrycja nie żyje. Ojciec: nadal nie dowierzam

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt 24 / tvn24.pl

Kamera obserwująca bocianie gniazdo w gminie Czerwieńsk w województwie lubuskim uchwyciła potyczkę pomiędzy ptakami. Nowo przybyły bocian próbował przejąć gniazdo zamieszkiwane od lat przez parę tych ptaków. Nagranie starcia otrzymaliśmy na Kontakt24 od jednego z naszych czytelników.

"Intruz wpadł jak burza". Bitwa o bocianie gniazdo na filmie

"Intruz wpadł jak burza". Bitwa o bocianie gniazdo na filmie

Źródło:
Kontakt24