W kopalni węgla brunatnego w Bogatyni (woj. dolnośląskie) trwa walka z czasem. Już 150 pracowników próbuje zapobiec zniszczeniu maszyn. We wtorek, po osunięciu ziemi - części z nich nie udało się uratować. Kopalnia wstrzymała sprzedaż węgla, natomiast Elektrownia Turów, do której dostarczany jest surowiec, pracuje z mniejszą mocą. Pierwszą informację o sytuacji w kopalni otrzymaliśmy na Kontakt 24.
Ziemia w Kopalni Węgla Brunatnego Turów zaczęła osuwać się we wtorek, 27 września przed południem. Tego samego dnia masy ziemi dotarły do dna wyrobiska.
Z mniejszą prędkością
Jak relacjonowała wtedy Jolanta Talarczyk, rzeczniczka Wyższego Urzędu Górniczego, pierwsze sygnały o zagrożeniu pojawiły się w poniedziałek wieczorem. - Nikt nie podejrzewał jednak, że sytuacja będzie tak dynamiczna - mówiła.
Od środy prędkość przesuwania się czoła osuwiska słabnie. - Całkowite zatrzymanie osuwiska powinno nastąpić w ciągu kilka najbliższych dni - czytamy w piątkowym oświadczeniu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.
Z rejonu osuwiska nadal wycofywane są zwałowarki i pozostałe urządzenia pomocnicze. Trwa zabezpieczanie maszyn, których przemieszenie nie jest możliwe. Jak poinformowała w piątek kopalnia, w akcji bierze udział 150 pracowników.
W związku z zaistniałą sytuacją elektrownia (Turów - red.) nie będzie pracowała z dotychczasową mocą, ale będzie utrzymywany poziom nie niższy niż 500 MW. W razie potrzeby elektrownia będzie przygotowana na wyższe, krótkookresowe zapotrzebowania na energię – wówczas jej moc będzie odpowiednio większa PGE GiEK S.A.
Części przenośników do węgla, które znajdowały się na dole wyrobiska, nie udało się uratować. Zostały zniszczone.
Jolanta Talarczyk przekazała w rozmowie z redakcją Kontaktu 24, że również na zboczach stały maszyny, które były narażone na zniszczenia. Na szczęście w porę udało się je usunąć. - Wyższe pokłady wyrobiska nie są uszkodzone. Akcja ratownicza polega na tym, aby ochronić to, co zostało - relacjonowała we wtorek.
Sytuację w kopalni na bieżąco kontroluje sztab kryzysowy. - Aktualnie trwają prace nad opracowaniem planu przywrócenia kopalni do pełnej mocy wydobywczej. Na miejscu są także inspektorzy z Okręgowego Urzędu Górniczego z Wrocławia - zapewnia PGE GiEK S.A.
Wstrzymana sprzedaż
Kopalnia Węgla Brunatnego Turów to kopalnia odkrywkowa. Dostarcza węgiel do pobliskiej Elektrowni Turów. - Nie ma zagrożenia dla działalności elektrowni. Ma ona jeszcze zapasy - wyjaśniła rzeczniczka WUG. Potwierdziła to kopalnia, która dodała jednak, że od środy do odwołania wstrzymane są dostawy i sprzedaż węgla dla pozostałych odbiorców.
- W związku z zaistniałą sytuacją elektrownia nie będzie pracowała z dotychczasową mocą, ale będzie utrzymywany poziom nie niższy niż 500 MW. W razie potrzeby elektrownia będzie przygotowana na wyższe, krótkookresowe zapotrzebowania na energię - wówczas jej moc będzie odpowiednio większa - poinformowała kopalnia.
PGE GiEK S.A. poinformowała, że wydobycie węgla w turoszowskiej odkrywce nie zostało wstrzymane. Trwa szacowanie strat. Nikt nie został poszkodowany. Nie ma też zagrożenia dla środowiska.
Autor: kab,ank//tka,popi