Pod ziemią msza, na powierzchni - protest i blokada drogi


W niedzielę już po raz drugi górnicy zerwali negocjacje z rządem. Wzburzeni związkowcy opuścili salę obrad, twierdząc, że zostali obrzuceni inwektywami przez reprezentantów rządu. Zapowiedzieli eskalację protestu. Dlatego po raz kolejny pod kopalnią KWK Brzeszcze zaczęli gromadzić się mieszkańcy, blokując także ruch na drodze nr 933. Fotorelację z akcji protestacyjnej zamieścił w Kontakcie 24 portal info_brzeszcze.

Kontakt24 - Opinia użytownika

W niedzielę po dwóch godzinach negocjacji z rządem, zza drzwi, za którymi toczyły się rozmowy, do dziennikarzy zaczęły docierać coraz bardziej podniesione głosy, przekleństwa, a wreszcie okrzyki „Złodzieje!”. Po chwili z sali zaczęli wychodzić wzburzeni związkowcy. Oświadczyli, że nie wrócą do rozmów, jeśli nie zostaną przeproszeni. Według relacji związkowców, jeden z członków rządowej delegacji, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jakub Jaworowski, miał powiedzieć, że to co robią, to „pajacowanie”.

Eskalacja protestów

Nie wiadomo, czy i kiedy rozmowy zostaną wznowione. Związkowcy mówili, że domagają się przeprosin i przedstawienia realnych propozycji dotyczących naprawy spółki. Powtórzyli, że rząd jest zainteresowany jedynie likwidacją kopalń, a nie naprawą branży.

Na poniedziałek w całym regionie śląsko-dąbrowskim zaplanowano akcję protestacyjno-strajkową. Związkowcy na razie nie chcą zdradzać szczegółów. Zapowiadają jedynie eskalację protestu i nie wykluczają przyłączenia się do niego także zakładów z innych branż.

Kontakt24 - Opinia użytownika

Zakaz organizowania mszy?

- Prezes Kompanii Węglowej i dyrektorzy kopalń zakazali organizowania w niedzielę mszy świętych dla protestujących pod ziemią górników – alarmowała śląsko-dąbrowska Solidarność.

Jednak spółka węglowa odpiera zarzuty, zasłaniając się względami bezpieczeństwa. - To zupełna nieprawda i nadużycie - tłumaczył w rozmowie z TVN24 Tomasz Głogowski, rzecznik prasowy Kompanii Węglowej. - Ze względów bezpieczeństwa msze nie mogą się odbyć na dole, ale nic nie stoi na przeszkodzie by odbyły się na powierzchni - dodał.

W jednej z kopalń, Bobrek-Centrum, msza święta została jednak zorganizowana. Zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt24.

Kontakt24 - Opinia użytownika
Kontakt24 - Opinia użytownika
Kontakt24 - Opinia użytownika

Jarosław Grzesik, szef górniczej "Solidarności" zapowiadał, że ta akcja protestacyjna będzie rozszerzała się także na pracowników powierzchni.

- Już w tej chwili na zakładzie przeróbczym Ruchu Centrum trwa protest. Pracownicy wyszli na dach zakładu przeróbczego i protestują na dachu tego budynku. Wiemy, że dołączą do nich pracownicy przeróbki mechanicznej na Ruchu Bobrek - mówił Jarosław Grzesik i dodaje, że do strajku dołączą również pracownicy administracji.

Jest taka zapowiedź ze strony szczególnie pań pracujących w administracji. Na kopalni Brzeszcze od czwartku pracownicy administracji przystąpili również do akcji protestacyjnej. Podobnie było na kopalni Sośnica-Makoszowy, gdzie od czwartku trwa strajk. Natomiast w piątek do tej akcji przystąpili pracownicy administracji kopalniach Bobrek-Centrum i Pokój - dodawał Jarosław Grzesik, szef górniczej “Solidarności”.

Protest wszystkich kopalni

W piątek protestowali pracownicy wszystkich kopalń Kompanii Węglowej. - Do tej pory odbywały się masówki na tych kopalniach, które w rządowym planie naprawczym były przeznaczone do likwidacji. Natomiast od dziś rozpoczynają się masówki we wszystkich kopalniach Kompanii Węglowej. Będą miały charakter informacyjny, aby pracownicy dowiedzieli się co zakłada plan rządu i jakie przyniesie konsekwencje dla pracowników pozostałych kopalń - mówił w niedzielę Grzesik. - Trzeba to powiedzieć. Przekształcenia, które proponuje rząd powodują wielką niepewność dla pozostałych górników, bo oni nie wiedzą na jakich warunkach będą pracowali - dodawał związkowiec.

Szef górniczej “Solidarności” mówił także, że sztab strajkowy podjął decyzję, że protest będzie rozszerzany w przyszłym tygodniu. - Nie będzie dotyczył tylko kopalni, bo chodzi tutaj o cały region Śląsko-Dąbrowski. To nie jest tak, że tylko górnictwo ma problemy w naszym regionie, bo kłopoty mają również inne zakłady i branże. Trzeba przeprowadzić taką akcję, żeby upomnieć się o całe województwo. Oczywiście zabójstwo kopalń, to będzie zabójstwo całego regionu. Bez tych kilkudziesięciu tysięcy miejsc pracy nastąpi katastrofa - uważa Grzesik.

Kontakt24 - Opinia użytownika

Plany rządu

Rząd przyjął w środę program naprawczy dla Kompanii Węglowej. Dokument stwierdza m.in., że możliwości dofinansowania spółki wyczerpały się i bez restrukturyzacji upadnie ona w ciągu miesiąca. Wśród rozwiązań wskazano likwidację 4 kopalń Kompanii Węglowej, przeniesienie 6 tys. osób do innych zakładów i osłony dla 5,2 tys. zwalnianych.

Kontakt24 - Opinia użytownika

CZYTAJ WIĘCEJ NA TVN24BIS.PL

Autor: aolsz,js,msz,gk/aw

Ważny temat?

Podziel się!

Ważny temat?

Podziel się!

Czekamy na Wasze:

Pozostałe wiadomości

Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagrania od internautów, na których uchwycili kierowcę jadącego pod prąd autostradą. Twierdzą, że działo się to na A2 w okolicy Wiskitek, gdzie w sobotę doszło do wypadku. - To była noc, świeciły reflektory innego samochodu i w pewnej chwili samochód wyłonił się zza łuku drogi, a kierowca przed nami zaczął hamować. Żona odbiła w prawo, natychmiast zaczęła hamować i jakimś cudem uniknęliśmy tego zderzenia - relacjonował jeden z mężczyzn, który rozmawiał także z reporterem TVN24.

"Samochód wyłonił się zza łuku drogi. Żona odbiła w prawo i jakimś cudem uniknęliśmy"

"Samochód wyłonił się zza łuku drogi. Żona odbiła w prawo i jakimś cudem uniknęliśmy"

Źródło:
Kontakt24, TVN24

Radiowóz blokował drogę uciekającemu kierowcy, a ten, zamiast się zatrzymać, uderzył w policyjne auto. Moment zderzenia zarejestrowała kamera przy jednej z posesji. Jak się okazało, 31-latek ma zakaz prowadzenia pojazdów.

Uciekał przed policją, staranował radiowóz i ogrodzenie. Nagranie

Uciekał przed policją, staranował radiowóz i ogrodzenie. Nagranie

Źródło:
TVN24/Kontakt24

W piątek w Serocku nasz czytelnik był świadkiem nietypowej sytuacji. W środku miasta, po ulicy, biegały dwa konie bez opieki. W pewnym momencie tuż za nimi pojawił się sznur radiowozów.

Konie na ulicy, za nimi kawalkada radiowozów

Konie na ulicy, za nimi kawalkada radiowozów

Źródło:
Kontakt24

W jednym z zakładów pracy w miejscowości Otrębusy (powiat pruszkowski) doszło do wypadku. Jak informuje policja, w wyniku odniesionych obrażeń zmarła 56-letnia pracownica zakładu.

Tragiczny wypadek podczas pracy. Nie żyje 56-latka

Tragiczny wypadek podczas pracy. Nie żyje 56-latka

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt24

Na trasie S2 pomiędzy węzłami Puławska i Wilanów zapalił się samochód ciężarowy. Zamknięto tunel Południowej Obwodnicy Warszawy. Po północy droga została odblokowana - poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Pierwsze nagranie pożaru dostaliśmy na Kontakt24.

Pożar ciężarówki w tunelu Południowej Obwodnicy Warszawy i korki na Ursynowie

Pożar ciężarówki w tunelu Południowej Obwodnicy Warszawy i korki na Ursynowie

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Poranne utrudnienia na trasie S8 w rejonie miejscowości Puchały. Doszło tam do zderzenia dwóch samochodów ciężarowych. Przed godziną 8 służby całkowicie zablokowały jezdnię w kierunku Warszawy. Trzy godziny później udało się udrożnić przejazd.

Zderzenie ciężarówek na wjeździe do Warszawy. Jedna osoba ranna

Zderzenie ciężarówek na wjeździe do Warszawy. Jedna osoba ranna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Czternaście osób, w tym dwie poważnie, zostało poszkodowanych w zderzeniu autobusu miejskiego z ciągnikiem rolniczym z przyczepą w Gliwicach. Ulica Chorzowska, gdzie doszło do zdarzenia, jest zablokowana.

Zderzenie autobusu miejskiego z ciągnikiem. 14 osób poszkodowanych

Zderzenie autobusu miejskiego z ciągnikiem. 14 osób poszkodowanych

Źródło:
tvn24.pl/PAP

Ciepły koniec stycznia wprowadził przyrodę w błąd. Niektóre zwierzęta i rośliny rozpoczęły już przygotowania do wiosny. Jak jednak wynika z prognoz, zima nie powiedziała ostatniego słowa.

Kwitną krokusy, pojawiają się bazie, a idzie mróz

Kwitną krokusy, pojawiają się bazie, a idzie mróz

Źródło:
tvnmeteo.pl

Burza Eowyn szaleje na Wyspach Brytyjskich. Do redakcji Kontaktu24 zgłosiła się pani Martyna, która od 14 lat mieszka w Irlandii. Kobieta przedstawiła, jak wyglądają konsekwencje gwałtownej pogody w mieście Galway.

"Miasto jest zdemolowane, wiatr rozrywa drzewa na pół". Relacja Polki z Galway

"Miasto jest zdemolowane, wiatr rozrywa drzewa na pół". Relacja Polki z Galway

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

W jednej z popularnych sieciowych restauracji policjant zostawił służbową broń. Do tej sytuacji doszło w Kole (woj. wielkopolskie). Broń zabezpieczyła miejscowa policja.

Policjant zostawił broń w restauracji. "Przez nieuwagę"

Policjant zostawił broń w restauracji. "Przez nieuwagę"

Źródło:
TVN24

Zakończyło się ustawianie pociągu na tor przy stacji Wrocław Sołtysowice. W środę wieczorem z nieznanych przyczyn skład się wykoleił. Nikt nie ucierpiał w tym zdarzeniu, ale wciąż są niewielkie utrudnienia w ruchu drogowym na al. Poprzecznej.

Wykoleił się pociąg towarowy, udało się przywrócić ruch

Wykoleił się pociąg towarowy, udało się przywrócić ruch

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24

Czekamy na wypłaty świadczeń - alarmują nas czytelnicy piszący na Kontakt24. Rodzice skarżą się na brak pieniędzy z rządowego programu Aktywny Rodzic, który obowiązuje od 1 października ubiegłego roku. Jak dowiadujemy się w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, sytuacja dotyczy nawet 48 tysięcy dzieci, to 12 proc. wszystkich wniosków. - Rozumiem niezadowolenie tych, którzy czekają na pieniądze, biorę to na klatę i przepraszam - mówi wiceministra Aleksandra Gajewska.

Co ósme dziecko bez pieniędzy z programu Aktywny Rodzic. Wiceministra przeprasza

Co ósme dziecko bez pieniędzy z programu Aktywny Rodzic. Wiceministra przeprasza

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP