Reporter 24 darekny popłynął na wyspę Alcatraz, żeby zwiedzić nieczynne już słynne więzienie, w którym zamknięty był m.in. Al Capone. Zobacz zdjęcia z wyspy, więzienne mury i cele, w których przebywali kryminaliści.
Więzienie, z którego nikt nie uciekł
Więzienie, popularnie nazywane "The Rock", działało w latach 1934-1963. W ciągu tych 29 lat nie zbiegł z niego ani jeden więzień. Zanotowano 14 prób, w które zaangażowanych było 34 więźniów. Dwóm z nich udało się nawet wydostać z wyspy, jednak wkrótce ich aresztowano i znów trafili do Alcatraz.
2 maja 1946 r. miała miejsce "Bitwa o Alcatraz". Po nieudanej próbie ucieczki trzech więźniów, pozostali wywołali bunt, który zamienił się w bitwę. W wyniku zamieszek życie straciło dwóch strażników i trzech więźniów. W gaszeniu buntu pomóc musiały dwa oddziały żołnierzy piechoty morskiej.
Zbyt drogie utrzymanie
21 marca 1963 r., na wniosek prokuratora generalnego Roberta Kennedy'ego, więzienie zostało zamknięte. Koszty jego utrzymania okazały się zbyt wysokie.
Filmowa inspiracja
Etykieta "więzienia, z którego nie da się uciec", od początku swojego istnienia fascynowała filmowców. O buncie w Alcatraz opowiada film "Brutalna siła" w reżyserii Julesa Dassina z Burtem Lancasterem w roli głównej. Przed rozpoczęciem zdjęć Dassin przebywał przez pewien czas w Alcatraz, by lepiej "wczuć się" w realia więzienia.
1,3 miliona turystów rocznie
Alcatraz jest jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w okolicach San Francisco. Co roku więzienie odwiedza ponad 1,3 miliona osób.
Zwiedzający mogą zapoznać się z sylwetkami najsłynniejszych więźniów, a także przyjrzeć się z bliska przyrządom, przy pomocy których usiłowali oni wydostać się z wyspy. Ogromną popularnością cieszą się też nocne wycieczki prezentujące opuszczone więzienie w bardziej efektownej atmosferze.
Wyspa pelikanów
Wyspa Alcatraz zawdzięcza nazwę zamieszkującym ją pelikanom. Gdy w 1775 r. hiszpański podróżnik Juan Manuel de Ayala dopłynął do brzegów niewielkiego, skalistego skrawka ziemi, nadał mu nazwę "La Isla de los Alcatraces", czyli właśnie "wyspa pelikanów".
Autor: gk