"Latamy". Samoloty lądują w Warszawie, w Modlinie poprawa warunków

Mgła na lotnisku Chopina

Przez kilkanaście godzin gęsta mgła utrudniała ruch lotniczy nad Warszawą. W środę odwołano część porannych lotów z lotniska Chopina, we wtorek loty rejsowe i czartery były kierowane na inne lotniska. Rządowy samolot z premier Ewą Kopacz na pokładzie również nie mógł we wtorek wieczorem wylądować w stolicy. Pierwszą informację o utrudnieniach dostaliśmy na Kontakt 24 od rosomak111.

Na warszawskim lotnisku Chopina i w podwarszawskim Modlinie od wtorku wieczorem bardzo gęsta mgła i marznąca mżawka utrudnia lądowanie samolotów. W środę rano odwołane zostały loty krajowe z Lotniska Chopina, m.in do Poznania, Wrocławia i Rzeszowa, a także loty do Kopenhagi i Frankfurtu. "Warunki na lotnisku są na granicy bezpieczeństwa lądowania" - poinformował w środę rano na antenie TVN24 rzecznik Lotniska Chopina Przemysław Przybylski.

Rzecznik poinformował, że widzialność w Warszawie wynosiła 300-400 metrów, a podstawa chmur znajdowała się na wysokości 30-40 metrów.

Jak przypomniał, decyzja o tym, czy samolot wyląduje na danym lotnisku należy do pilota. - Decyzja zawsze należy do kapitana i to on decyduje, czy będzie lądować, czy poleci na inne lotnisko - powiedział Przybylski.

- Proszę, żeby pasażerowie zaglądali na naszą stronę, albo nasze media społecznościowe - apeluje Przybylski. Żeby uzyskać informacje, podróżni mogą też kontaktować się bezpośrednio z przewoźnikami, bo, jak powiedział rzecznik "to oni będą wiedzieć najlepiej, czy ich samolot wyląduje".

Poprawa warunków

Przed godziną ósmą przedstawiciele lotniska Chopina poinformowali, że sytuacja na lotnisku się poprawiła, a samoloty zaczęły lądować.

Dłużej problemy utrzymywały się na lotnisku w Modlinie. 'Obecnie na lotnisku jest gęsta mgła, która wg prognoz utrzymywać się będzie przez co najmniej 1,5 h, czyli do ok. godz. 9:30-10:00. Pierwszy samolot, który planowo powinien wystartować o godz. 6:30 do Londynu czeka na poprawę warunków_ - informowało lotnisko. Samoloty przylatujące do Modlina zostały przekierowane na lotnisko w Warszawie. Pasażerowie zostali dowiezieni na miejsce autokarami.

Przed godziną 11 na lotnisku w Modlinie wylądował pierwszy od kilkunastu godzin samolot - z Eindhoven.

Aktualizacja: wszystkie samoloty podchodzące do lądowania - siadają bez problemów. Ale jest kilka wcześniej odwołanych przylotów i odlotów— Chopin Airport, WAW (@ChopinAirport) December 10, 2014

Rządowy samolot przekierowany

Samolot z premier Ewą Kopacz, która w Bratysławie uczestniczyła w spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej, wylądował we wtorek wieczorem Krakowie. Premier ze współpracownikami wracała do stolicy samochodem.

Przed godz. 23 wylądował w Warszawie samolot z marszałkiem Sejmu Radosławem Sikorskim na pokładzie, który wrócił z jednodniowej wizyty w Helsinkach.

Kilkanaście godzin utrudnień

Samoloty z Barcelony, Brukseli, Glasgow, Londynu i Bristolu, które we wtorek wieczorem miały lądować na lotnisku w Modlinie, zostały przekierowane m.in. do Gdańska i Bydgoszczy.

- Samoloty nie mogą lądować z powodu mgły. Widzialność to ok. 100 metrów. Służba meteo lotniska nie spodziewa się poprawy warunków - powiedziała nam we wtorek wieczorem rzeczniczka lotniska Magdalena Bojarska.

Uziemione samoloty

Jak potwierdził rzecznik lotniska Chopina Przemysław Przybylski, utrudnienia spowodowane mgłą dotknęły również to lotnisko. We wtorek nie wylądowało dziesięć samolotów, odwołano sześć.

Samoloty z Krakowa i Gdańska zawróciły, loty z Zurychu i Malagi zostały przekierowane do Krakowa. Samolot z Egiptu lądował w Poznaniu, z Kopenhagi - w Gdańsku, a z Moskwy poleciał do Berlina.

Z powodu mgły nie wyleciały też niektóre samoloty z lotniska Chopina w Warszawie. Odwołane zostały loty do Wrocławia, Zurychu, Frankfurtu, Katowic. Odwołano także loty z Modlina, m.in do Brukseli.

Z powodu #mgła w WAW odwołane loty: LO3859/3860 z/do Wrocławia, LX1353 do Zurychu, LO 383/384 do/z Frankfurtu, LO 3881/3882 do/z Katowic— Chopin Airport, WAW (@ChopinAirport) December 9, 2014

Gęsta mgła w środę rano

Jak poinformowała po godz. 6 synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek, na wschodzie, południu oraz w centrum kraju rozciąga się szeroka strefa mgieł, które ograniczają widzialność w zakresie od 50 m do 500 m.

W całej strefie mgły będą gęstnieć, praktycznie we wszystkich miejscach widzialność może być miejscami ograniczona do 50 m.

- Do godz. 8 rano sytuacja może się pogorszyć - informuje Unton-Pyziołek.

WIĘCEJ SZCZEGÓŁÓW NA TVNMETEO.PL

Według lokalnej prognozy #mgła na lotnisku będzie się utrzymywać do 9-10 rano— Chopin Airport, WAW (@ChopinAirport) December 9, 2014

Autor: mz,gk/ja

Ważny temat?

Podziel się!

Ważny temat?

Podziel się!

Czekamy na Wasze:

Pozostałe wiadomości

We wtorek wieczorem samolot czarterowy Enter Air lecący z Warszawy do Marsa Alam przez dłuższy czas krążył nad Nowym Sączem (Małopolskie). Pierwszą informację o zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt24.

Samolot krążył nad Nowym Sączem. Powodem awaria

Samolot krążył nad Nowym Sączem. Powodem awaria

Źródło:
Kontakt24

Nietypowa sytuacja w poznańskim zoo. Przez uszkodzoną bramkę zagrody wydostał się jeden z takinów. Zwierzę przeszło kilka metrów i zatrzymało się przy pobliskich krzewach. Zamiłowanie do świeżych, zielonych liści okazało się silniejsze niż chęć dalszego zwiedzania.

Takin wyszedł z zagrody w zoo. Tak namówili go do powrotu

Takin wyszedł z zagrody w zoo. Tak namówili go do powrotu

Źródło:
Kontakt24, tvn24.pl

Mieli polecieć na Maderę, ale z powodu trudnych warunków nie udało się wylądować. Samolot krążył nad wyspą, w końcu poleciał do Portugalii i wrócił do Gdańska. Siliny wiatr utrzymujący się nad Maderą sprawił, że w niedzielę z wyspy nie wyleciało ponad 30 samolotów.

Trudne warunki na Maderze. Samolot krążył nad wyspą, w końcu wrócił do Polski

Trudne warunki na Maderze. Samolot krążył nad wyspą, w końcu wrócił do Polski

Źródło:
Kontakt24, tvn24.pl

W nocy z niedzieli na poniedziałek w hotelu w Nowym Brzesku (Małopolskie) wybuchł pożar. Paliło się poddasze, które w całości zostało objęte ogniem. Pierwszą informację, nagrania i zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt24.

Pożar hotelu. W akcji 24 zastępy strażaków

Pożar hotelu. W akcji 24 zastępy strażaków

Źródło:
Kontakt24

Kierująca jadąca trasą S17 była świadkiem niebezpiecznej sytuacji. Rowerzystka, wioząca z tyłu dziecko, poruszała się poboczem trasy szybkiego ruchu. - Zauważyłam ją, jak wyjeżdżała zza zakrętu i wjeżdżała na drogę - opisała pani Karolina, która na Kontakt 24 przesłała też nagranie.

Rowerzystka z dzieckiem na drodze ekspresowej

Rowerzystka z dzieckiem na drodze ekspresowej

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

W kotłowni ośrodka wypoczynkowego w Ustce (Pomorskie) wybuchł pożar. Nikt nie został poszkodowany. Zdjęcia dostaliśmy na Kontakt 24.

Pożar w kotłowni ośrodka wypoczynkowego

Pożar w kotłowni ośrodka wypoczynkowego

Źródło:
Kontakt24, tvn24.pl

Z redakcją Kontaktu 24 skontaktował się mieszkaniec 11-piętrowego bloku we Wrocławiu, który poinformował, że od dwóch tygodni w jednej z klatek nie działa winda. Problem ma dotyczyć ponad 70 - głównie starszych - osób. Na drzwiach windy zawisła kartka nawołująca do "pilnego oddania głosu" w sprawie uchwały, która umożliwi "przystąpienie do zamówienia części oraz do realizacji naprawy".

Winda w 11-piętrowym bloku nie działa od dwóch tygodni. Na drzwiach kartka z prośbą o "pilne oddanie głosu"

Winda w 11-piętrowym bloku nie działa od dwóch tygodni. Na drzwiach kartka z prośbą o "pilne oddanie głosu"

Źródło:
Kontakt24, tvn24.pl

Pasażerowie lotu z Poznania na Fuerteventurę przez kilka godzin siedzieli w samolocie gotowi do podróży. W końcu wystartowali, ale - jak relacjonuje jeden z turystów - to wcale nie oznaczało końca ich kłopotów. Samolot wylądował w nocy na sąsiedniej wyspie Gran Canaria. - Śpimy z dziećmi na lotnisku, nie wiedząc, co przyniosą nam kolejne godziny - przekazał mężczyzna redakcji Kontakt24.

Najpierw na kilka godzin utknęli w samolocie, potem na lotnisku

Najpierw na kilka godzin utknęli w samolocie, potem na lotnisku

Źródło:
Kontakt24, PAP

Minionej nocy na niebie mogliśmy oglądać obłoki srebrzyste. Świetliste smugi były dobrze widoczne w wielu miejscach naszego kraju. Na Kontakt24 otrzymaliśmy mnóstwo zdjęć od naszych czytelników.

Obłoki srebrzyste zachwycają na waszych zdjęciach

Obłoki srebrzyste zachwycają na waszych zdjęciach

Źródło:
Kontakt24

Na podwórku jednego z naszych czytelników pojawił się diabełek pyłowy. Zjawisko zostało zarejestrowane na nagraniu, które otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Widziałem to pierwszy raz. Totalne zaskoczenie"

"Widziałem to pierwszy raz. Totalne zaskoczenie"

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać, jak kierowca BMW z dużą szybkością, niespodziewanie, wyprzedza samochody prawym poboczem autostrady A1. Do zdarzenia doszło na trasie z Gdańska, w odległości 75 kilometrów od Torunia.

Niebezpieczne zachowanie na A1. Kierowca wyprzedzał poboczem. Nagranie

Niebezpieczne zachowanie na A1. Kierowca wyprzedzał poboczem. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl

Na Wiśle w Krakowie statek wycieczkowy zderzył się z płynącym kajakiem. Kobieta wpadła do rzeki. Na miejscu pojawiła się policja wodna. Informację o zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt24.

Zderzenie statku wycieczkowego z kajakiem

Zderzenie statku wycieczkowego z kajakiem

Źródło:
Kontakt24, tvn24.pl

W nocy na lotnisku w Mediolanie doszło do awarii, która spowodowała zawieszenie lub odwołanie ponad 300 lotów. Niedogodności w portach lotniczych na północy kraju trwały przez wiele godzin. - Powiedzieli, że lotu nie da się przenieść, a jutrzejsze loty są już prawie wszystkie pełne - relacjonował jeden z podróżnych.

Awaria na włoskim lotnisku, paraliż na wielu innych. "Po kwadransie kazali nam wysiąść" 

Awaria na włoskim lotnisku, paraliż na wielu innych. "Po kwadransie kazali nam wysiąść" 

Źródło:
PAP, tvn24.pl, "Corriere della Sera"

Służby zapowiadają, że prace w metrze potrwają przez całą noc i mają nadzieję, że mieszkańcy będą mogli skorzystać z pierwszej linii w środę rano. Obecnie pociągi M1 kursują na trasie Dworzec Gdański - Młociny.

Będą pracować całą noc, by usunąć awarię w metrze

Będą pracować całą noc, by usunąć awarię w metrze

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS), w której obecnie przebywa polski astronauta doktor Sławosz Uznański-Wiśniewski, była widoczna na polskim niebie w nocy z niedzieli na poniedziałek. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt24.

Jasny punkt przeciął niebo. Przelot ISS nad Polską

Jasny punkt przeciął niebo. Przelot ISS nad Polską

Źródło:
tvnmeteo.pl, Z głową w gwiazdach, Kontakt24