- To pierwszy dzień bez deszczu - mówił na antenie TVN24 Reporter 24 Krzysztof. W stolicy Vanuatu wylądowały dziś pierwsze transportowce z pomocą humanitarną. Mieszkańcy wyspiarskiego państwa zmagają się z brakiem wody, prądu i szabrownikami. Władze Vanuatu wprowadziły w niedzielę stan wyjątkowy. Potężny cyklon Pam uderzył w piątek w wyspiarskie państwo. Jak podaje ONZ, liczba ofiar może sięgać kilkudziesięciu osób. W Port Vila, stolicy państwa, od kilku lat mieszka internauta Krzysztof, który przesłał w sobotę na Kontakt 24 zdjęcia ukazujące zniszczenia cyklonu. "Wszystko zalane. Brakuje pomocy, żywności, leków. Prawdziwe piekło" - relacjonował.
Jak relacjonował po godz. 9 Reporter 24 Krzysztof, pogoda na wyspach Vanuatu poprawiła się. - To pierwszy dzień bez deszczu - mówił. Na niedawno otwartym lotnisku w stolicy kraju Port Vila wylądowały dziś pierwsze transportowce z pomocą humanitarną. - Na wyspie wciąż nie ma prądu. Kończą się też zapasy wody pitnej. Kupiłem dziś kilka butelek za niebotyczną cenę - mówił Reporter 24.
Mieszkańcy zmagają się też z szabrownikami, którzy plądrują opuszczone domy. - Kradną wodę, żywność, gaz - wyliczał Krzysztof.
- To jest prawdopodobnie jedna z najgorszych katastrof, jakie kiedykolwiek widziano na Pacyfiku, potrzebna jest olbrzymia pomoc humanitarna - powiedział dyrektor miejscowej filii organizacji pomocowej Oxfam Colin Collet van Rooyen. - Całe społeczności lokalne zostały zmiecione - dodał.
To jest prawdopodobnie jedna z najgorszych katastrof, jakie kiedykolwiek widziano na Pacyfiku Colin van Rooyen, dyrektor filii Oxfam w Port Vila
Od niedzieli stan wyjątkowy
Władze Vanuatu wprowadziły w niedzielę stan wyjątkowy. Niemal cała infrastruktura telekomunikacyjna została zniszczona. To sprawia, że określenie precyzyjnej liczby ofiar jest na razie niemożliwe. Jak podała ONZ, tylko w jednej z sześciu prowincji kraju śmierć mogły ponieść nawet 44 osoby.
Pomoc mieszkańcom Vanuatu zadeklarowały Wielka Brytania, Unia Europejska, Nowa Zelandia, Francja i Australia. Wyspiarskie państwo liczy 270 tys. mieszkańców.
Wiatr nawet do 300 km/h
W stolicy kraju, Port Vila zniszczenia dotknęły 90 proc. budynków. Wiejący z prędkością nawet 300 km/h wiatr zrównał z ziemią całe wioski. Jak mówił dyrektor organizacji pomocowej Save The Children w Vanuatu Tom Skirrow, ludzie błąkają się po ulicach, szukając pomocy.
Na miejscu był Reporter 24
Pan Krzysztof od ponad 3 lat mieszka w Vanuatu z narzeczoną. W sobotę przesłał na Kontakt 24 zdjęcia z Port Vila, wykonane kilka godzin po przejściu cyklonu Pam.
"W kraju jest totalny chaos i dezorientacja. Nie ma elektryczności, wody, zmiecione domy i urwane dachy, pozrywane linie napięcia. Większość kraju jest bez prądu. Wszystko zalane. Brakuje pomocy, żywności, leków. Prawdziwe piekło" - napisał nam autor zdjęć.
Trwa liczenie ofiar i strat Pan Krzysztof
Potwierdziło się najgorsze
Pan Krzysztof od kilku dni wiedział, że cyklon zmierza w stronę Vanuatu, nie była znana jego dokładna trajektoria.
- Potwierdziło się najgorsze, bo przeszedł przez środek Vanuatu - powiedział na antenie TVN24.
Teraz mieszkańcy Vanuatu są już bezpieczni, niemniej jednak czekają ich trudne chwile. - Zaczyna się odbudowa, liczenie ofiar i strat - podkreślił pan Krzysztof.
Cyklon Pam w momencie zderzenia z lądem (w piątek 13 marca wieczorem) miał najwyższą, piątą kategorię. Porywy wiatru dochodziły do 250 km/h, a w samym cyklonie nawet do 340 km/ h.
Stolica pod wodą, ofiary
Żywioł przeszedł nad główną wyspą Vanuatu zamieszkaną przez ok. 65 tys. ludzi. Przetoczył się też przez wiele innych wysp i wysepek na południu kraju, gdzie mieszka ok. 33 tys. osób. W ostatniej chwili zmienił kierunek i uderzył w stolicę, Port Vila, z siłą większą niż prognozowano. Według pierwszych informacji, co najmniej osiem osób zginęło, a 20 zostało rannych po przejściu cyklonu. Jednak, jak poinformowało Biuro Narodów Zjednoczonych do spraw Koordynacji Pomocy Humanitarnej (UNOCHA), ofiar może być znacznie więcej i podało liczbę 44 osób.
Kraj odcięty od świata
Vanuatu leży na 83 wyspach. Siła żywiołu była tak potężna, że do wielu wysp tego oceanicznego państwa będzie niezwykle trudno dotrzeć. Dodatkowym problemem w oszacowaniu liczby ofiar oraz strat jest też brak łączności z częścią terenów, jakie nawiedził cyklon Pam.
To najbardziej dotkliwy żywioł, jaki dotknął wyspiarskie państwo od 28 lat. Jego niszczycielską siłę można porównać do cyklonu Haiyan, który uderzył w Filipiny w 2013 r., zabijając 6 tys. osób.
Autor: mz,rydz/ja,aw / Źródło: tvnmeteo.pl, tvn24