Niezwykłą pełnię Księżyca możemy oglądać na kwietniowym niebie. W zależności od kultury, nazywana jest Jajeczną, Rybną lub Różową, a w jej czasie Srebrny Glob znajduje się wyjątkowo daleko od Ziemi. Zdjęcia tego zjawiska przysyłacie nam na Kontakt 24.
Pełnia nazywana różową nie oznacza jednak, że Księżyc zmienia kolor. Jak wyjaśnia portal tvnmeteo.pl, kwietniowej pełni nazwę dawno temu nadali Indianie, a była ona związana z floksami, czyli różowymi kwiatami, które jako pierwsze kwitną na wiosnę w Ameryce Północnej.
W innych kulturach kwietniowa pełnia jest też nazywana Pełnią Kiełkującej Trawy, Jajeczną lub Rybną. Niezależnie od tego, jak ją nazwiemy, na swoich zdjęciach uchwycili ją Reporterzy 24.
Mini-Księżyc
Jednak różowa pełnia jest wyjątkowo jeszcze z jednego powodu. Na niebie widać bowiem mini-Księżyc. Oznacza to, że Srebrny Glob znajduje się w apogeum, czyli w najdalszym punkcie od Ziemi. Aby zaobserwować Księżyc, który znajdzie się jeszcze dalej od naszej planety, będziemy musieli poczekać aż do 10 grudnia 2030 roku. Warto zatem spoglądać w niebo już teraz. Otrzymaliśmy od Was wiele zdjęć Różowej Pełni, ale czekamy na więcej! Wysyłajcie je na Kontakt 24! A więcej o kwietniowym zjawisku przeczytacie na tvnmeteo.pl
Autor: zupi/rp / Źródło: tvnmeteo.pl