Pracownicy Instytutu Archeologii UMK w Toruniu dokonali niezwykłego odkrycia. W miejscowości Kałdus (woj. kujawsko-pomorskie) odnaleźli cmentarzysko ludności iwieńskiej z wczesnej epoki brązu. Informację otrzymaliśmy na Kontakt 24.
Do odkrycia cmentarzyska powstałego ok. 2000 lat p.n.e. doszło na przełomie czerwca i lipca, ale pracownicy Instytutu Archeologii UMK w Toruniu poinformowali o tym dopiero teraz. Wszystko przez specjalny raport związany z odkryciem, który powstał na początku tego tygodnia.
- Podczas badań udało się ujawnić grób w obstawie kamiennej z wyposażeniem ceramicznym i kamiennym oraz wkopane wokół niego trzy depozyty z naczyniami. Na jednym z nich były fragmenty ludzkich kości - mówi Łukasz Kowalski z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, który razem z dr Kamilem Adamczakiem kierował badaniami.
- Odkryto także pochówek szkieletowy dwóch dorosłych osobników, który jest grobem wtórnym – dodaje.
Teraz rekonstrukcja i badania antropologiczne
Kowalski podkreśla, że to bardzo ważne odkrycie. - Ślady, które pozostawiała po sobie ta ludność są dosyć trudno uchwytne dla archeologów, a rangę tego znaleziska podnosi fakt, że jest to cmentarzysko, na którym złożono ekshumowane ludzkie szczątki - mówi pracownik Instytutu Archeologii UMK w Toruniu.
Teraz zniszczone i rozdrobione fragmenty naczyń przechodzą zabiegi konserwatorskie i są rekonstruowane. Szczątki ludzkie po oczyszczeniu zostaną przekazane do badań antropologicznych.
Pozwoli to ustalić płeć, wiek, przechodzone choroby i liczbę osobników, których powtórnie pochowano. W miarę możliwości podjęte będą próby wykonania analiz kopalnego DNA.
Stanowisko w Kałdusie znajduje się około 3 km na południowy-zachód od Chełmna, woj. kujawsko-pomorskie. Kompleks stanowisk w Kałdusie jest systematycznie badany przez pracowników UMK od 1995 roku. Było to miejsce bardzo ważne dla lokalnych społeczności w pradziejach i okresie wczesnopiastowskim. Świadczą o tym pozostałości osad z okresu neolitu (3500 p.n.e.), z których pozyskano m.in. spektakularny skarb przedmiotów metalowych (sztylet, siekieromłot, ozdoba spiralna) oraz założenie ośrodka administracyjnego i sakralnego w początkach państwa polskiego (sedes regni principalis). Instytut Archeologii UMK w Toruniu
Autor: kz//tka