Cyklon Stefan, który we wtorek przechodził przez Polskę, przyczynił się do pozbawienia prądu 60 tys. odbiorców. Silny wiatr zrywał linie wysokiego napięcia, łamał drzewa i paraliżował ruch lotniczy, drogowy i kolejowy. Strażacy mieli pełne ręce roboty. Zdjęcia i filmy dostaliśmy na Kontakt 24
Aż 20 tys. odbiorców z 60 tys. pozbawionych prądu pochodzi z woj. lubelskiego. W woj. warmińsko-mazurskim w poniedziałek po południu prądu nie miało 4,4 tys odbiorców.
Jak poinformowała Agnieszka Tyszkiewicz z PGE Dystrybucja w Białymstoku, liczba odbiorców bez prądu we wschodniej części woj. warmińsko-mazurskiego waha się z uwagi na zmienne warunki pogodowe oraz występujące przełączenia w sieci elektroenergetycznej, które mają na celu przywrócenie zasilania.
W Podlaskiem po południu bez prądu pozostawało ok. 11,5 tys. odbiorców. Byli to głównie odbiorcy z obszarów wiejskich.
Ponad 400 interwencji straży pożarnej
Silny wiatr wtargnął nad Polskę w poniedziałek od północy. Dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku Waldemar Świąder poinformował, że wiatr nie spowodował żadnych problemów związanych z dostawami prądu.
Odmienna sytuacja była w Zachodniopomorskiem, gdzie w poniedziałek po południu w regionie bez prądu było około 900 odbiorców.
Rzecznik PSP Paweł Frątczak powiedział, że strażacy interweniowali do tej pory ponad 400 razy, głównie w woj. lubelskim, łódzkim, warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim i pomorskim.
Całe Wybrzeże wietrzne
Wiatr dał się we znaki mieszkańcom Pomorza Zachodniego. Zaraz po godzinie 14 w poniedziałek w Świdwinie strażacy otrzymali zgłoszenie, że płaty blachy z poszycia Bramy Świdwińskiej mogą się oderwać w wyniku silnych porywów wiatru. Strażacy zabezpieczają konstrukcję bramy. O 14.30 w Lipnicy pod Szczecinkiem strażacy dostali informację o uszkodzeniu budynku mieszkalnego. Z jego dachu wiatr zerwał kilkanaście dachówek. Na szczęście przy tym zdarzeniu nikt nie ucierpiał.
W Darłówku powstały wysokie, sztormowe fale.
Wieje od wczesnego rana
Pierwsze mocniejsze porywy wiatru odnotowano w Szczecinie około godz. 4 nad ranem. Wtedy podmuchy osiągnęły wartości do 50 km/h. Po godzinie 6 wiało już z prędkością 75/h.
I powieje w nocy
W nocy temperatura może spaść do 0 st. C w okolicach Zielonej Góry. W północnej Polsce temperatura ma być nieco wyższa. Najcieplej będzie nad morzem - w Trójmieście termometry wskażą 4 st. C. Jednak mogą pojawić się tam opady deszczu. Padać będzie również na wschodzie kraju.
Wiatr w porywach na północnym wschodzie osiągnie prędkość do 80 km/h. Nad morzem ma wiać do 70 km/h, a na pozostałym obszarze kraju - do 60 km/h. Jedynie w górach osiągnie on prędkość 100 km/h.
Autor: PW,ab/rp,map / Źródło: tvnmeteo.pl