- To były ułamki sekundy - relacjonuje kierowca, od którego otrzymaliśmy nagranie przedstawiające moment zderzenia z dzikami. Zwierzęta wybiegły tuż przed maskę, a kierujący autem nie zdołał uniknąć kolizji. Policja jednak ostrzega: skutki zderzenia ze zwierzęciem leśnym mogą być katastrofalne.
Do zdarzenia doszło na krajowej "10" w okolicach miejscowości Cierpice (powiat toruński).
- Z naprzeciwka jechało auto, więc włączyłem krótkie światła. Gdybym jechał na długich, może nie doszłoby do zderzenia. To były ułamki sekundy - relacjonuje Arkadiusz, autor nagrania.
Oprócz kierowcy, w aucie znajdowały się jeszcze dwie osoby. Żadnej z osób podróżujących samochodem nic się nie stało. Skończyło się na stratach materialnych.
- Cały zderzak i lampy są zniszczone. Po zderzeniu wysiadłem z auta. Dzików już nie widziałem. Zacząłem mrugać światłami, aby ostrzec kolejnych kierowców, którzy szybko zorientowali się co się stało i zwalniali. Pierwszy raz przydarzyła mi się na drodze taka sytuacja - mówi Arkadiusz. I dodaje: - Z kolei 100-200 metrów dalej na poboczu widziałem jelonka, który na szczęście już nie wbiegł na drogę.
"Skutki mogą być katastrofalne"
"Łosie, sarny, lisy czy dziki szukając resztek jedzenia często zbliżają się na niebezpieczną odległość do dróg, którymi podróżujemy. Niektóre zwierzęta walcząc o swe leśne terytorium wbiegają wprost pod koła jadącego samochodu. Skutki takiego zderzenia mogą być katastrofalne" - informuje na swoich stronach internetowych policja. "Przy zderzeniu auta z 20 kilogramową sarną, siła uderzenia sięga do pół tony, a w przypadku kilkuset kilogramowego łosia siła z jaką przyszłoby nam się zderzyć to już 3,5 tony" - czytamy.
Jak zredukować ryzyko wypadku z udziałem leśnych zwierząt:
1. W godzinach wieczornych i nocnych w okolicach leśnych powinniśmy zachować szczególną ostrożność na drogach. 2. Nigdy nie powinniśmy lekceważyć znaku drogowego A-18b „Uwaga dzikie zwierzęta". Takie znaki są ustawiane w miejscach, gdzie to zagrożenie często występuje. Pamiętajmy też, że zwierzę może wyskoczyć na drogę zarówno z lewej, jak i z prawej strony. 3. Kiedy już dostrzeżemy dzikie zwierzę przy drodze, powinniśmy natychmiast zwolnić. Spróbujmy oddać kilka ostrzeżeń migając światłami i użyć sygnału dźwiękowego. Nie próbujmy na siłę wyprzedzać zwierzęcia, a raczej pozwólmy mu spokojnie przejść na drugą stronę, jeśli już jest na jezdni. Pamiętajmy, że zwierzę jest nieobliczalne i podczas próby wyprzedzania, może wbiec nam wprost pod koła samochodu lub wskoczyć na maskę. Nie zapominajmy także o tym, że zwierzęta kopytne najczęściej przebywają w stadzie, więc jeśli już jedno zwierzę przebiegnie nam przed maską, za chwilę może pojawić się kolejne. 4. Gdy już, niestety, dojdzie do wypadku w pierwszej kolejności musimy zabezpieczyć miejsce wypadku przez wystawienie trójkąta. Następnie należy wezwać pomoc i poprosić policję o zawiadomienie służb leśnych w celu udzielenia pomocy rannemu zwierzęciu lub usunięcia go z drogi. Nigdy nie powinniśmy dotykać rannego lub martwego zwierzęcia pamiętając, że oprócz infekcji, istnieje niebezpieczeństwo, że zwierzę nas kopnie lub ugryzie. Jeśli pozwoli na to sytuacja, dla uspokojenia zwierzęcia można ze szczególną ostrożnością nakryć mu głowę kocem lub innym materiałem. policja
Autor: kz//tka