"Chciałem wyrobić dowód. Nie udało się". Problemy z Systemem Rejestrów Państwowych

Awaria systemu "Źródło"

Do Kontaktu 24 napływają informacje o problemach z uruchomionym 1 marca nowym Systemem Rejestrów Państwowych. MSW poinformowało, że ponad 350 gmin zgłosiło już problemy techniczne związane z SRP. "Zgłoszenia dotyczą głównie kwestii związanych z logowaniem do Systemu oraz kart dostępu do aplikacji" - podaje MSW.

- Chciałem wyrobić sobie nowy dowód i usłyszałem, że "system nie działa" - powiedział naszej redakcji mieszkaniec Bartoszyc, który pojawił się dzisiaj w miejscowym Urzędzie Miasta.

Chciałem wyrobić sobie nowy dowód i usłyszałem, że "system nie działa" Mieszkaniec Bartoszyc

"System wysiadł i czekajcie sobie", "nikt nie przyjdzie i nie poinformuje o co chodzi" - skarżyli się mieszkańcy innego miasta na antenie TVN24.

Okazuje się, że problemy związane są z uruchomionym od 1 marca Systemem Rejestrów Państwowych, który ma usprawnić pracę urzędów. SRP połączył m.in. rejestry PESEL, dowodów osobistych i aktów stanu cywilnego w jeden system.

Gminy zgłaszają problemy

Z 2500 gmin, które rozpoczęły pracę z nowym Systemem Rejestrów Państwowych, ponad 350 zgłosiło już problemy techniczne.

Do godziny 12 gminy przekazały 640 zgłoszeń związanych z SRP. "Zgłoszenia dotyczą głównie kwestii związanych z logowaniem do Systemu (do aplikacji ŹRÓDŁO) oraz kart dostępu do aplikacji. Niektóre ze zgłoszeń związane są też z konfiguracją sprzętu" - poinformowała Kontakt 24 Małgorzata Woźniak, rzeczniczka Ministerstwa Spraw Wewnętrznych

Dziś gminy przekazały 112 zgłoszeń związanych z SRP Małgorzata Woźniak, MSW

Jak powiedziała na antenie TVN24, w pierwszych dniach działania systemu "można spodziewać się przejściowych niedogodności".

"W stosunku do liczby użytkowników (14,5 tys.), to około 4 proc." – powiedział podczas konferencji prasowej wiceminister MSW Tomasz Szubiela. Zaznaczył, że jeśli wziąć pod uwagę, że jest to pierwszy, realny dzień pracy na nowym systemie, to skala problemów jest niewielka.

Grzegorz Szatiło, Dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Łodzi poinformował, że w Łodzi nie ma większych problemów z logowaniem do systemu. - SRP to największy w tej chwili projekt wprowadzany jednocześnie w całej Polsce. Mogą być drobne potknięcia. Sami jesteśmy ciekawi, jak będzie funkcjonował system przy dużym obciążeniu - dodał na antenie TVN24.

Byliśmy przygotowani na większe problemy

To nie są problemy systemu, a kwestie konfiguracyjne na poziomie lokalnym Marcin Malicki

Marcin Malicki, dyrektor Pionu Rozwoju Produktów i Usług COI powiedział, że więcej problemów zgłaszały gminy, które później rozpoczęły przygotowania do pracy na nowym systemie.

"Część gmin ma również wrażenie, że system nie działa tak szybko, jak by się tego spodziewali. To nie są problemy systemu, a kwestie konfiguracyjne na poziomie lokalnym" - czytamy w opublikowanym komunikacie. Zaznaczył również, że obecnie serwery pracują na ok. 30-procentowym obciążeniu.

"Byliśmy przygotowani na dużo większe problemy" przyznał dyr. Roman Kusyk z MSW. "Chcę podziękować gminom, że bardzo odpowiedzialnie podeszły do wdrożenia skomplikowanego, rewolucyjnego systemu" - dodał dyrektor Departamentu Ewidencji Państwowych.

Specjalny serwis i procedury awaryjne

Rzeczniczka MSW powiedziała również w rozmowie z Kontaktem 24, że SRP "to olbrzymi i złożony system", a problemy techniczne są rozwiązywane na bieżąco.

Każdy obywatel, który przyjdzie dziś do urzędu musi zostać obsłużony, nawet w przypadku chwilowych kłopotów związanych z Systemem Małgorzata Woźniak, MSW

"Dla gmin został uruchomiony specjalny serwis, który przyjmuje wszystkie zgłoszenia dotyczące działania systemu. Funkcjonowanie systemu jest również stale monitorowane przez Centralny Ośrodek Informatyki. Zgłoszenia gmin przyjmuje specjalny zespół Service Desk, złożony z 25 konsultantów, który na bieżąco sprawdza wszystkie sygnały od urzędów" - podała Małgorzata Woźniak. Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00-19:00.

MSW razem z Centralnym Ośrodkiem Informatyki przygotowało również odpowiednie procedury awaryjne na wypadek przejściowych problemów. "Każdy obywatel, który przyjdzie dziś do urzędu musi zostać obsłużony, nawet w przypadku chwilowych kłopotów związanych z Systemem. Gminy zostały wcześniej poinformowane, jak należy załatwiać poszczególne sprawy w przypadku przejściowych niedogodności" - poinformowała przedstawicielka MSW.

SRP, czyli połączenie "kluczowych rejestrów"

1 marca uruchomiony został System Rejestrów Państwowych, który połączył kluczowe z punktu widzenia funkcjonowania państwa rejestry.

Dzięki SRP obywatel nie musi jechać do gminy w której jest zameldowany, aby załatwić swoje sprawy urzędowe Małgorzata Woźniak, MSW

"SRP, który udostępniliśmy gminom, to olbrzymia zmiana. Do tej pory gminy pracowały w odrębnych systemach, które dotyczyły tylko ich mieszkańców. Ponieważ systemy te nie były ze sobą powiązane i zintegrowane, urzędnicy nie mogli obsługiwać osób zameldowanych na terenie innych gmin - poinformowała rzeczniczka MSW. - Dziś dostarczamy gminom jeden centralny System Rejestrów Państwowych, w którym połączyliśmy trzy – dotychczas odseparowane – systemy. Dzięki temu obywatel nie musi jechać do gminy w której jest zameldowany, aby załatwić swoje sprawy urzędowe. Obsługujący go urzędnik będzie miał dostęp do kompleksowej bazy danych - dodała.

Dziś ponad 2500 urzędów rozpoczęło pracę w nowym systemie i w normalnym trybie z udziałem obywateli. Do godz. 12 złożono już 1100 wniosków o nowy dowód osobisty. O nowych dowodach osobistych czytaj na tvn24bis.pl.

Urzędnicy wykonali już za pośrednictwem nowego systemu pierwsze czynności. Dziś do godz. 12 zarejestrowano m.in. 606 aktów urodzeń, 903 aktów zgonu, ponad 6 tys. zameldowań na pobyt stały, nadano także 557 numerów PESEL.

Obywatele, którzy składają wniosek o dowód osobisty po 1 marca, otrzymają już nowy wzór dokumentu.

Autor: mz,mg/aw

Ważny temat?

Podziel się!

Ważny temat?

Podziel się!

Czekamy na Wasze:

Pozostałe wiadomości

Nawałnice przeszły w niedzielę przez Arabię Saudyjską. Ulewny deszcz spowodował, że w mieście Dżedda doszło do podtopień. Widać je na nagraniu, które wysłała na Kontakt24 pani Martyna.

Nawałnice w Arabii Saudyjskiej. Podtopiona Dżedda na nagraniu Reporterki24

Nawałnice w Arabii Saudyjskiej. Podtopiona Dżedda na nagraniu Reporterki24

Źródło:
gulfnews.com, Kontakt24

Podróżujący pociągiem mężczyzna zauważył samochód, który ciągnął za sobą sanki z dwójką małych dzieci. W trakcie krótkiego postoju nagrał film, który ma zamiar przekazać policji. Uważa, że ta zabawa mogła skończyć się tragicznie. Nagranie dostaliśmy na Kontakt24.

Samochód ciągnął sanki z dziećmi. "Ścigał się z pociągiem". Nagranie

Samochód ciągnął sanki z dziećmi. "Ścigał się z pociągiem". Nagranie

Źródło:
Kontakt24, TVN24

W sześciu mieszkaniach przy ulicy Jęczmiennej we Wrocławiu ktoś uszkodził szyby, strzelając w nie najprawdopodobniej z wiatrówki. - Ktoś sobie zabawę urządził. Całe szczęście nikt nie stał przy oknie - zrelacjonował w rozmowie z nami pan Andrzej, jeden z mieszkańców. Sprawą ma zająć się policja.

Dziury po pociskach w oknach sześciu mieszkań we Wrocławiu

Dziury po pociskach w oknach sześciu mieszkań we Wrocławiu

Źródło:
Kontakt 24

W sobotni wieczór mogliśmy obserwować niezwykłe zjawisko - zakrycie Saturna przez Księżyc. Patrzeniu w niebo sprzyjała aura. Do obserwacji nie był potrzebny żaden specjalistyczny sprzęt.

Saturn schował się za Księżycem. "Na zewnątrz zimno, ale było warto"

Saturn schował się za Księżycem. "Na zewnątrz zimno, ale było warto"

Aktualizacja:
Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl

Prezydent Andrzej Duda postanowił skorzystać z zimowej aury i wybrał się na narty do Kluszkowiec. W zjazdach towarzyszy mu dwóch ochroniarzy.

Andrzej Duda wypoczywa na nartach

Andrzej Duda wypoczywa na nartach

Źródło:
tvn24.pl

Pan Dariusz miał w czwartek wieczorem wylecieć z Sharm el-Sheikh do Rzeszowa samolotem linii SkyUp. Jego lot został jednak odwołany, podobnie jak kolejny. Linie lotnicze przepraszają pasażerów.

Odwołane loty z Egiptu i Fuerteventury. Część pasażerów musiała czekać prawie dwie doby

Odwołane loty z Egiptu i Fuerteventury. Część pasażerów musiała czekać prawie dwie doby

Źródło:
Kontakt24, tvn24.pl

Za sprawą powrotu zimy do Polski pogoda w części kraju była niebezpieczna. Występowały burze śnieżne, wiał silny wiatr. Na jadące auto w Koszalinie spadło drzewo. Opady śniegu i śliska nawierzchnia utrudniały kierowcom poruszanie się - zimowe opony były koniecznością. Pogodowe relacje otrzymaliśmy na Kontakt24.

Atak zimy w części Polski. Drzewo spadło na samochód

Atak zimy w części Polski. Drzewo spadło na samochód

Źródło:
dd

Pani Aleksandra zapłaciła 350 złotych za przejazd z Dworca Wschodniego do centrum. Według taryfy przewoźnika jeden kilometr podróży wyceniony był na 60 złotych. Kobieta nie zgłosiła sprawy na policję, ale nie kryje rozgoryczenia tą sytuacją. - To naprawdę przykre, że można tak kogoś naciągnąć - powiedziała.

350 złotych za 11-minutowy kurs

350 złotych za 11-minutowy kurs

Źródło:
Kontakt24/tvnwarszawa.pl

W lesie w podlaskim Surażu pojawiły się lodowe włosy. Zdjęcia, na którym widać to rzadkie zjawisko, dostaliśmy na Kontakt24. Dopiero kilka lat temu naukowcy odkryli proces jego powstawania.

"Przypominało pałki z watą cukrową. Było tego całe mnóstwo"

"Przypominało pałki z watą cukrową. Było tego całe mnóstwo"

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Piętnastomiesięczna dziewczynka straciła przytomność po tym, jak "niezauważona weszła do skrzyni łóżka" i została tam przypadkowo zamknięta. Początkowo przywrócono dziecku funkcje życiowe, ale ostatecznie nie udało się jej uratować. Wstępne ustalenia wskazują, że doszło do tragicznego wypadku.

Nie żyje piętnastomiesięczna dziewczynka. "Weszła niezauważona do skrzyni łóżka"

Nie żyje piętnastomiesięczna dziewczynka. "Weszła niezauważona do skrzyni łóżka"

Źródło:
Kontakt24, TVN24

W małopolskiej Przysietnicy pojawiła się biała tęcza. Zdjęcie nietypowego zjawiska, które powstaje w czasie mgły, otrzymaliśmy na Kontakt24.

Biała tęcza w Małopolsce. "Czegoś takiego jeszcze nie widziałem"

Biała tęcza w Małopolsce. "Czegoś takiego jeszcze nie widziałem"

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Policyjny pościg w Stargardzie zakończył się, gdy kierująca uderzyła w zaparkowany samochód. Jak się okazało, kobieta była pijana. Z tyłu auta była jej czteroletnia córka, jechała bez fotelika.

Pijana uciekała przed policją. W aucie była jej czteroletnia córka

Pijana uciekała przed policją. W aucie była jej czteroletnia córka

Źródło:
TVN24

Na Kontakt24 otrzymaliśmy informacje, że klienci centrum handlowego Bonarka w Krakowie utknęli w gigantycznych korkach i nie mogli po południu i wczesnym wieczorem wyjechać z parkingu. W sznurze aut - jak alarmował jeden z Reporterów24 - niektórzy czekali kilka godzin. - Potwierdzam, że nawał klientów sparaliżował ruch w okolicy, policja na miejscu stara się pomóc kierowcom i kieruje ruchem - przekazał tvn24.pl młodszy aspirant Mateusz Lenartowicz z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

Drogowy paraliż pod centrum handlowym. Policja wysłała patrole

Drogowy paraliż pod centrum handlowym. Policja wysłała patrole

Źródło:
tvn24.pl

Za kurs z Dworca Centralnego na Mokotów zapłaciła 360 złotych. Zszokowana kobieta sprawę zgłosiła policji. - Powiedzieli mi, że wiedzą o tym mężczyźnie i jemu podobnych. To cała szajka - opowiedziała pani Klaudia. Czy policja może coś zrobić z nieuczciwymi "taksówkarzami"?

Nieuczciwi "taksówkarze" wystawiają rachunki na niebotyczne kwoty. Policja tłumaczy, co może zrobić

Nieuczciwi "taksówkarze" wystawiają rachunki na niebotyczne kwoty. Policja tłumaczy, co może zrobić

Źródło:
tvnwarszawa.pl