tvnpix
Aktualizacja:

Żywioł zrywał dachy, wybijał szyby. Jedna osoba nie żyje, 10 rannych

Jedna osoba zginęła, a co najmniej 10 zostało rannych w sobotę wieczorem po przejściu lokalnych trąb powietrznych w województwach pomorskim, kujawsko-pomorskim i wielkopolskim. Nawałnice przewracały drzewa, niszczyły domy i budynki gospodarcze. "Mamy zerwane dachy, wybite szyby" - alarmowali na Kontakt24 internauci, załączając zdjęcia i filmy z terenów przez które przeszły trąby powietrzne.

Rzecznik prasowy pomorskiej straży pożarnej, Tadeusz Konkol, poinformował PAP, że w sumie do późnego wieczora w sobotę straż wyjeżdżała do około 55 zdarzeń związanych z trąbą powietrzną oraz silnymi wiatrami, które pojawiły się w regionie.

Z informacji straży wynika, że najwięcej interwencji miało miejsce w powiatach starogardzkim i sztumskim. Jak informuje Tomasz Szeliga z Wojewódzkiego Stanowiska Koordynacji Ratownictwa, w powiecie starogardzkim nawałnica całkowicie lub częściowo pozrywała dachy z przynajmniej kilku domów lub budynków gospodarczych znajdujących się m.in. w miejscowościach Radogoszcz i Kopytkowo.

Trąba porwała domek letniskowy

W miejscowości Wycinki w tym samym powiecie trąba zerwała dachy ze wszystkich zabudowań jednego gospodarstwa, a w innym uszkodziła dach obory. Padło również około 20 drzew. W Wycinkach trąba przewróciła też domek letniskowy. W wyniku tego zdarzenia zginął mężczyzna, a trzy inne osoby zostały niegroźnie ranne."W Wycinkach i Kopytkowie spadające przedmioty raniły też dwie inne osoby" - dodał Konkol.

Z kolei w powiecie sztumskim największe zniszczenia nawałnica przyniosła w miejscowości Barlewice, gdzie straż zanotowała 22 uszkodzone częściowo dachy, w tym 15 na budynkach gospodarczych, 6 na mieszkalnych i jeden - na obiekcie biurowym. W tej miejscowości powalone zostały też słupy energetyczne, co pozbawiło mieszkańców prądu.

Groźnie w kujawsko-pomorskim

W woj. kujawsko-pomorskim zniszczenia dotknęły powiaty: tucholski i świecki. - Tam cztery osoby zostały ranne, jeden budynek całkowicie zniszczony, a 18 uszkodzonych - poinformował w TVN24 Paweł Frątczak z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, . - W powiecie świeckim zniszczony został las. Trąba powietrzna była tak duża, że połamała wszystkie drzewa na powierzchni 300 hektarów - powiedział..

"Problem dotyczy głównie zachodnio-północnej części gminy Osie (powiat świecki). Otrzymujemy zgłoszenia o zerwanych dachach, powalonych drzewach. W Starej Rzece ucierpiały trzy osoby - drzewo przygniotło domek letniskowy, w którym przebywała rodzina z dzieckiem. Najciężej ranna jest matka" - relacjonował w rozmowie z redakcją Kontaktu 24 Paweł  Puchowski z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świeciu.

Jak dodał, strażacy sprawdzali także czy nie ucierpieli kajakarze pływający po rzece Wda. "Pływało tam dziś dziś około 200 kajaków. Musimy ustalić czy nie ma osób poszkodowanych" - mówił wieczorem Puchowski.

Jak Frątczak, w woj. wielkopolskim (w powiatach pilskim i czarnkowsko-trzcineckim) odnotowano ok. 100 interwencji straży pożarnej. - Cztery dachy zostały zniszczone, są dzisiątki powalonych drzew, nieprzejezdne drogi oraz brak prądu z powodu uszkodzenia stacji tarnsformatorowych oraz zerwania linii energetycznych - wyliczał Frątczak.

Paweł Frątczak, rzecznik Komendy Głównej PSP, o sytuacji po przejściu trąb powietrznych /TVN24Autor: kde/jaś