Zamknięty

Pisze o tym:

158 reporterów

Dodano:

160 materiałów

"Zwycięstwo Tuska większe niż Barcelony" vs. "to nie był polski kandydat". Komentujecie wybór Donalda Tuska

Donald Tusk został szefem Rady Europejskiej na drugą kadencję. Jak podaje Reuters, powołując się na swoje źródła, za przedłużeniem mandatu opowiedziało się 27 państw, przeciwko był jedynie rząd Polski. W naszym gorącym temacie ocenialiście ten wybór.

 

CZYTAJ RELACJĘ NA TVN24.PL.

Pierwszy dwuipółroczny mandat Donalda Tuska na czele Rady Europejskiej wygasa w maju. Tusk był jedynym oficjalnym kandydatem na to stanowisko do soboty, gdy polskie MSZ poinformowało, że rząd w Warszawie na szefa Rady Europejskiej proponuje kandydaturę wieloletniego eurodeputowanego PO Jacka Saryusz-Wolskiego.

Waszczykowski: będziemy robić wszystko, aby do głosowania dziś nie doszło

Polski rząd był przeciw

Politycy PiS zarzucali Tuskowi m.in. to, że nie poradził sobie z bieżącymi problemami Unii Europejskiej, takimi jak kryzys imigracyjny czy Brexit. Premier Beata Szydło w liście do przywódców UE przekonywała też, że "urzędujący przewodniczący Rady Europejskiej zdecydował się wielokrotnie przekroczyć swój europejski mandat, używając autorytetu przewodniczącego RE w ostrych sporach krajowych". CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT

Gorąca dyskusja

Kwestia wyboru szefa Rady Europejskiej zaczęła wzbudzać ogromne emocje po wysunięciu kontrkandydatury Jacka Saryusz-Wolskiego. Na Kontakt 24 zaroiło się wtedy od komentarzy. "PiS robi dywersję", "to najlepszy kandydat na drugą kadencję, wysokiej klasy polityk i ogromny patriota" - pisali zwolennicy pozostania Donalda Tuska na stanowisku szefa Rady Europejskiej. "Tusk szkodzi Polsce", "napuszcza Unię Europejską na Polskę" - twierdzili przeciwnicy.

Zdjęcie zablokowane