tvnpix
Foto: Paweł Gajda

Zorza polarna rozjaśniła niebo nad Polską. Zjawisko w obiektywie Reportera 24

W nocy ze środy na czwartek w wielu regionach kraju istniały doskonałe warunki do podziwiania zorzy polarnej, które mogą zaistnieć również dzisiejszej nocy. Zdjęcia zjawiska z okolic Węgorzewa (Warmińsko-Mazurskie) otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Czytaj też na tvnmeteo.pl

Jak wskazał Karol Wójcicki, popularyzator astronomii i autor bloga "Z głową w gwiazdach", w środę wieczorem nad częścią Polski rozbłysła silna zorza polarna. W miejscach, gdzie nieba nie przesłaniały chmury, widoczne były wyraźne, fioletowe filary światła. Po kilkunastu minutach zorza utraciła swoją formę, stając się fioletową poświatą, po czym zaczęła znikać.

Wójcicki dodał, że zjawisko może pojawić się na polskim niebie również dzisiejszej nocy. Jak poinformował w mediach społecznościowych, prognozy na ponowne zobaczenie zorzy są obiecujące.

Zorza polarna w obiektywie Reportera 24

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy zdjęcia zorzy polarnej z okolicy Węgorzewa (Warmińsko-Mazurskie). Jak wskazuje jego autor, pan Paweł, zjawisko było widoczne na niebie około godziny 22.30.

Jak powstaje zorza polarna

Gdy wyrzucone przez Słońce, naenergetyzowane cząstki gazu z dużą prędkością uderzają w górną warstwę atmosfery Ziemi, istnieje szansa na obserwację zorzy polarnej. Za sprawą oddziaływania z polem magnetycznym, cząsteczki przemieszczają w kierunku biegunów. Tam wchodzą w interakcję z gazami atmosferycznymi, tworząc świetlny spektakl.

Autor: as Źródło: tvnmeteo.pl, Kontakt 24, Z głową w gwiazdach