tvnpix
Foto: Marek Nikodem

Zorza polarna nad Polską. Była widoczna gołym okiem

Zorza polarna była widoczna w Polsce ostatniej nocy. To zjawisko, które rzadko pojawia się w naszej szerokości geograficznej. Zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zorza polarna widoczna jest najczęściej na wysokich szerokościach geograficznych, głównie na obszarach podbiegunowych. W nocy z piątku na sobotę okazję do obserwacji zorzy polarnej mieli okazję także mieszkańcy części naszego kraju. Największe szanse na jej zobaczenie miały osoby znajdujące się nad morzem. Zorza pojawiła się jednak nie tylko w północnych regionach, ale także w centrum.

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy zdjęcia zorzy polarnej widzianej z miejscowości Niedźwiady w pobliżu Kalisza, z Nowego Miasta Lubawskiego w woj. warmińsko-mazurskim oraz z Łeby.

Czytaj więcej na tvnmeteo.pl.

Zorza Polarna widoczna w Polsce

Jak przyznał popularyzator astronomii i autor bloga "Z głową w gwiazdach" Karol Wójcicki "minionej nocy, dosyć niespodziewanie, utworzyła się 'wyrwa' w magnetosferze, która wywołała silne zorze polarne, przy wcale nie tak ekstremalnych parametrach wiatru słonecznego". W wyniku tego - wyjaśnił - "zorze polarne dało się zobaczyć na dużo niższych niż zwykle szerokościach geograficznych, w tym w Polsce".

Wójcicki dodał, że w niektórych miejscach zorzę dało się dostrzec gołym okiem. Obserwacji zorzy sprzyjało pogodne lub nawet bezchmurne niebo.

 

 

Autor: pś Źródło: tvnmeteo.pl/Kontakt 24