tvnpix

Zmiażdżone auta, zniszczone domy i latające garaże. Reporterzy 24 o sile żywiołu

Orkan Ksawery, który w nocy uderzył w Polskę i wyrządził poważne szkody, w sobotę przed południem zaatakował ponownie. Skutki żywiołu na bieżąco dokumentują Reporterzy 24, którzy zamieszczają w Kontakcie 24 zdjęcia zniszczeń.

Wyrwane drzewa i zdemolowane auta. Zobacz wcześniejsze zdjęcia skutków orkanu


 

To nie będzie spokojna noc, zwłaszcza w górach, gdzie porywy wiatru sięgną nawet 120 km/h. W pozostałej części kraju również nie będzie bezpiecznie, ponieważ w wielu miejscach pojawią się opady śniegu, a w połączeniu z porywami wiatru mogą doprowadzić do zamieci.

Wietrzna sobota

Nad ranem sytuacja nieznacznie poprawi się w centrum kraju, gdzie prędkość wiatru zmniejszy się o kolejne 10 km/h. Niestety prognozy nie są tak "optymistyczne" dla pozostałej części Polski, gdzie o godz. 6.00 spodziewane wartości porywów wiatru wyniosą: 80 km/h na północy Polski, 100 km/h w górach.

W sobotę ciśnienie zacznie rosnąć, a wiatr słabnąć. Barometry w Warszawie mają wskazać 994 hPa. Na Wybrzeżu porywy osiągną prędkość 80 km/h i zmienią nieco kierunek na północno-zachodni. W centrum kraju osłabnie do 80 km/h, ale utrzyma kierunek zachodni. Choć w górach prędkość wiatru również nieco się zmniejszy, to nadal będzie bardzo duża - wyniesie 100 km/h.

W sobotę trzeba się liczyć za to z nieco większymi opadami śniegu - ma go spaść do 5 cm. Słabnący, ale nadal bardzo silny wiatr wciąż może powodować zawieje śnieżne.

Ostrzeżenie meteorologiczne

IMGW wydał obowiązujące do 7 grudnia 2013 r. do godz. 10.00 ostrzeżenia meteorologiczne dotyczące silnego wiatru. Najwyższe 3. stopnia obejmują subregiony nadmorskie w województwach zachodniopomorskim oraz pomorskim. Ostrzeżenia 2. stopnia obejmują wszystkie pozostałe województwa za wyjątkiem południa kraju (woj. śląskie, małopolskie, podkarpackie), gdzie wydano ostrzeżenia 1. stopnia.

Ze względu na możliwość wzrostów poziomu wody powyżej stanów alarmowych dla województw położonych w pasie nadmorskim obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne 3. stopnia.

AKTUALNA SYTUACJA POGODOWA - NA TVNMETEO.PL

Poważne zniszczenia

Ksawery zaatakował po raz pierwszy w nocy z czwartku na piątek powodując poważne zniszczenia. Skutki nocnego żywiołu dokumentowali Reporterzy 24. ZOBACZ FILMY I ZDJĘCIA OBRAZUJĄCE SKALĘ ZNISZCZEŃ.

Autor: js//tka

Komentarze (0)

Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Pomoc | Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.