Temat w toku

Pisze o tym:

208 reporterów

Dodano:

668 materiałów

Złota i ciepła czy deszczowa i chłodna? Nadeszła jesień

W lasach kwitną wrzosy, pojawia się coraz więcej grzybów. W ciągu dnia widzimy złocące się liście i dojrzałe owoce. Szybciej zapada zmrok, noce stają się chłodniejsze. Zaczęła się jesień. Jak Was przywitała? Które jej oznaki urzekły Was najbardziej? Czekamy na Wasze pogodowe relacje.

Złota i ciepła czy deszczowa i chłodna? Nadeszła jesień

Nadeszła jesień Autor: ATomek

 

W środę 23 września rozpoczęła się kalendarzowa jesień. Jej astronomiczna premiera miała miejsce dzień wcześniej. Tego dnia Słońce górowało w zenicie nad równikiem. Od tej pory nasza dzienna gwiazda będzie krócej oświetlać półkulę północną, co oznacza, że dzień będzie krótszy od nocy. Natomiast na półkuli południowej dzień będzie dłuższy od nocy i tam rozpocznie się wiosna. Rzeczywiste zrównanie długości dnia i nocy nastąpiło 25 września, czyli około 2,5 doby po osiągnięciu przez Słońce punktu Wagi.

Podczas dłuższych wieczorów i nocy możemy obserwować jednak niezwykłe zjawiska. Gołym okiem będzie można zobaczyć jasne planety, czyli Wenus, Marsa, Jowisza i Saturna. Najlepszym okresem widoczności planety jest jej opozycja względem Słońca. Z kolejnymi dniami Mars będzie polepszał swoją widoczność, ponieważ jego opozycja do Słońca nastąpi w nocy z 13 na 14 października. Przez teleskop nadal można obserwować Neptuna, a już niedługo może być widoczny także Uran, którego opozycja w stosunku do Słońca przypada na 31 października.

Malownicze widoki zapewni także Księżyc, który porusza się po niebie dość szybko w stosunku do planet i gwiazd. Takie zjawisko nazywamy koniunkcją. Warto spojrzeć w niebo 25 września, gdy Księżyc zbliży się do Jowisza i Saturna, 3 października (zbliżenie z Marsem), 14 października (Księżyc blisko Wenus), a także 22 i 23 października, kiedy ponownie nastąpi koniunkcja z Jowiszem i Saturnem.

Pełnie Księżyca przypadną na 1 października, 31 października, 30 listopada, z kolei nów nastąpi 16 października, 15 listopada, 14 grudnia.

Więcej czytaj na tvnmeteo.pl

Życzymy Wam niezwykłych widoków i czekamy na Wasze jesienne relacje!