Zamknięty

Pisze o tym:

46 reporterów

Dodano:

46 materiałów

"Ziemia tylko dla wybranych". Wy pytaliście, TVN24 BiS odpowiadał

Podczas czwartkowego posiedzenia Sejmu odbędzie się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości rolnych. Kontakt 24 zaprasza Was do dyskusji nad "Konstytucją Polskiej Wsi". Czy ustawa to dobre rozwiązanie dla polskiej wsi czy może tylko utrudni zakup gruntu? Czekamy na Wasze opinie w naszym gorącym temacie!

"Ziemia tylko dla wybranych". Wy pytaliście, TVN24 BiS odpowiadał

Odpowiadamy na pytania dotyczące ustawy ws. sprzedaży ziemi Źródło: Shutterstock

 

Od kiedy nowe przepisy, co zmieniają, kto będzie mógł nabyć ziemię? Takie pytania dostaliśmy od Was na Kontakt 24, w TVN24 BiS Paweł Blajer wyjaśniał, co oznacza tzw. "konstytucja polskiej wsi"

Rządowy projekt ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa zakłada wstrzymanie sprzedaży państwowej ziemi na 5 lat. Wyjątki mają dotyczyć gruntów przeznaczonych na inne cele przewidziane w miejscowym planie zagospodarowania - ziemi położonej w specjalnych strefach ekonomicznych, domów z niezbędnymi gruntami i lokali mieszkalnych; działek do 1 ha. Nabywcami ziemi mają być zasadniczo tylko rolnicy, wyjątek będą stanowić osoby bliskie zbywcy, jednostki samorządu terytorialnego oraz Skarb Państwa. Zasady te nie będą dotyczyły dziedziczenia.

Po nabyciu gospodarstwa będzie trzeba prowadzić je przez 10 lat. Jego zbycie przed upływem terminu będzie możliwe na podstawie decyzji sądu. Sprzedaż lub dzierżawa ziemi bez odpowiedniej zgody będzie się wiązać z jej odkupem przez Agencję Nieruchomości Rolnych.

Wymagania i wątpliwości

Wymagania, jakie trzeba spełnić przed i po zakupie gruntów wywołują szeroką dyskusję. "Wygląda to tak, że ziemię będą mogli zakupić tylko wybrani. A jak już ją kupią, to będą musieli robić to, co nakazuje im ustawa" - napisał do nas Paweł. "Dlaczego ziemię mają kupować tylko rolnicy? A gdybym ja nagle zdecydował, że chcę prowadzić gospodarstwo?" - dopytywał Damian. Są jednak osoby, którym projekt ustawy się podoba. "Dzięki temu unikniemy rozsprzedawania polskiej ziemi" - napisał jeden z internautów.

WIĘCEJ O RZĄDOWYM PROJEKCIE PRZECZYTASZ W PORTALU TVN24BIS.PL