Zamknięty

Pisze o tym:

93 reporterów

Dodano:

99 materiałów

Zgasło słońce

Zgasło słońce

Zgasło słońce

Dziś o 8.14 zaczęło się zaćmienie słońca. Ok. godz. 9.36 księżyc zasłonił ponad 80 proc. tarczy słonecznej. Zdjęcia tego niecodziennego zjawiska zamieszczają w serwisie Kontaktu 24 Reporterzy 24.

Wtorkowe zaćmienie było jedynie częściowe. Zjawisko było widoczne w Europie, północnej Afryce i zachodniej Azji. Maksymalna faza zaćmienia była widoczna w północnej Szwecji. Tam Księżyc zasłonił niemal 86 proc. tarczy słonecznej. W Polsce nie mieliśmy powodów do narzekań - Słońce zostało zakryte w ponad 80 procentach.

Zaćmienie zaczęło się niedługo po wschodzie Słońca, o godz. 8.14. Wtedy nasza najbliższa gwiazda była w Warszawie zaledwie 2 stopnie nad horyzontem. Maksymalna faza równa 0.818 wystąpiła o godzinie 9:36 na wysokości 10 stopni nad horyzontem. Koniec zaćmienia będziemy mogli obserwować o godzinie 11:05 już na wysokości 15 stopni.

Żeby nie uszkodzić sobie wzroku, należało wyposażyć się w filtry osłabiające blask słoneczny. Do obserwacji można było też wykorzystać lornetkę lub teleskop.

OBEJRZYJ MATERIAŁY REPORTERÓW 24: