tvnpix
Foto: Tomasz Pestka 112Tychy

Zdawał się większy niż zazwyczaj. Pokazaliście piękno Pełni Różowego Księżyca

Nasz naturalny satelita rankiem we wtorek znalazł się bardzo blisko Ziemi. Pełnia Różowego Księżyca, którą mieliśmy okazję podziwiać, stała się tym samym tak zwaną superpełnią. Jej zdjęcia i nagrania wysyłaliście na Kontakt 24.

 

 

 

O superpełni mówimy, gdy Księżyc znajduje się w perygeum, czyli punkcie położonym najbliżej Ziemi na swojej eliptycznej orbicie. Na Ziemi wydaje się być wtedy większy i jaśniejszy niż zwykle. To zjawisko nazywa się też superksiężycem.

Średnia odległość Ziemia-Księżyc wynosi 384 400 kilometrów. W czasie tej pełni osiągnęła 363 869 km.

Choć kulminacyjny moment pełni nastąpił we wtorek o godzinie 5.33, Księżyc zachwycał swoim wyglądem także w nocy z niedzieli na poniedziałek.

To była pierwsza z dwóch superpełni Księżyca w tym roku. Następnym razem większego niż zazwyczaj satelitę będziemy mogli podziwiać 26 maja.

Skąd wzięła się jej nazwa?

Pełnię Księżyca w kwietniu nazywa się Różową, ponieważ wiosną tereny Ameryki Północnej porastają floksy - kwiaty o różowym odcieniu.

Oryginalne pochodzenie nazw nadawanych każdej pełni Księżyca sięga do rdzennych Amerykanów. Inne nazwy pełni Księżyca to Pełnia Kiełkującej Trawy, Pełnia Jajeczna i Pełnia Rybna.

Czytaj też na tvnmeteo.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor: kw/mj Źródło: tvnmeteo.pl, Kontakt 24