użytkownik niezalogowany
Autor:~Virgo
Aktualizacja:

Zawalił się mur oporowy przy kościele Św.Stanisława w Czeladzi

W niedzielę około godziny 22:00 zawalił się częściowo mur oporowy przy kościele św.Stanisława BM w Czeladzi (woj.Śląskie). Ogromne fragmenty muru przygniotły dwa samochody dostawcze oraz budynki gospodarcze na prywatnej posesji przy ul. Podwalnej 11. Na szczęście w tej potężnej katastrofie budowlanej nikt nie ucierpiał. Mieszkańcy z przyległego budynku mieszkalnego zostali jednak ewakuowani i noc spędzą najprawdopodobniej w hotelu.

Teren przy użyciu specjalistycznego sprzętu przeszukali strażacy z PSP Będzin oraz OSP Czeladź a także ratownicy z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu. Na miejscu obecni byli przedstawiciele miejskich władz z Panią Burmistrz Teresą Kosmalą i Wiceburmistrz Teresą Wąsowicz, dyrektor ZBK, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego oraz proboszcz parafii pw.św.Stanisława BM.

Strażacy nie udzielali żadnych informacji na temat przyczyn katastrofy jednak nieoficjalnie wiadomo, że mur został podmyty podczas niezwykle silnej nawałnicy jaka przeszła wieczorem przez nasze miasto.

Wyrwa ma kilkadziesiąt metrów szerokości i obejmuje całą wysokość muru, łącznie z ogrodzeniem okalającym kościelny plac. Gruzowisko pochłonęło również jeden ze słupów oświetlenia kościoła, które powstało zaledwie dwa lata temu z okazji 750 lecia istnienia parafii. Po sprawdzeniu instalacji okazało się, że obwód nie został zerwany i pozostałe lampy świecą nadal. Dla bezpieczeństwa oświetlenie, zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz świątyni, zostało całkowicie wyłączone.

Przez całą noc Straż Miejska będzie zabezpieczać teren zarówno od ul. Powalnej, jak również od placu kościelnego. W poniedziałek rano mają zostać podjęte dalsze czynności mające na celu zabezpieczenie muru. Istnieje bowiem ryzyko, że kolejne części mogą zawalić się tym razem na budynki mieszkalne. Na obecną chwilę trudno oszacować straty i kto pokryje niemałe najpewniej koszty odbudowy muru, ponieważ stoi on na granicy działki prywatnej i działki należącej do parafii.

Mur ten powstał w trakcie niwelacji terenu przy budowie nowego neoromańskiego kościoła.  Według Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków obiekt ten nie posiada cech zabytkowych i nie wchodzi w skład zespołu kościoła św. Stanisława wpisaneqo do rejestru zabytków. Już w 2011 r. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Będzinie nałożył na wszystkich właścicieli działek graniczących z murem obowiązek przedłożenia ekspertyzy stanu technicznego muru. W postanowieniach tych nie nakazano wykonania jakichkolwiek robót remontowych czy zabezpieczających.    Wcześniejsza decyzja P.I.N.B. w Będzinie nakładała na właścicieli jednej z działek obowiązek wykonania robót budowlanych (zabezpieczających) pozostałości ścian po zabudowaniach gospodarczych. Czeladź to najstarsze miasto powiatu będzińskiego i całego Zagłębia Dąbrowskiego. W tym roku obchodzone będzie 750 lecie uzyskania praw miejskich. Większa część Starego Miasta wraz ze średniowiecznym układem urbanistycznym i górującym nad okolicą kościołem św.Stanisława wpisana jest do rejestru zabytków.

Więcej zdjęć znaleźć można na portalu Moja Czeladź - Moje Miejsce www.czeladz.org.pl

Komentarze (0)

Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Pomoc | Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.