Temat w toku

Pisze o tym:

513 reporterów

Dodano:

517 materiałów

Zapowiedź rządu a rzeczywistość. Ile prądu rocznie zużywasz? "Zostaje nam siedzieć przy świecach"

Sejm przegłosował ustawę, która przewiduje zamrożenie w 2023 roku cen prądu dla gospodarstw domowych, do określonego poziomu zużycia. Ceny prądu mają być zamrożone dla zużycia 2000, 2600 oraz 3000 kilowatogdzin (kWh) dla poszczególnych gospodarstw. Załapiecie się na gwarancję stałej ceny? Ile prądu rocznie zużywacie? Czekamy na Wasze informacje.

Jakie jest Wasze roczne zużycie prądu?, Foto: Shutterstock | Wideo: tvn24

 

CZYTAJ NA TVN24BIS.PL

Pani Magdalena napisała, że razem z trójką pozostałych domowników rocznie zużywają 2300 kWh. "Mieszkamy w bloku w Łodzi. Ogrzewanie miejskie, kuchnia gazowa, brak czajnika elektrycznego. Mąż pracuje zdalnie. Nie mamy już z czego zrezygnować, zaoszczędzić. Zostaje nam siedzieć przy świecach" - skwitowała.

"Jesteśmy emerytami. A oto nasze 'elektrożerne luksusy': pralka automatyczna, lodówka, zamrażarka, TV, czajnik elektryczny, żelazko, podgrzewacz przepływowy wody, pompa wodna przy kotle grzewczym do CO, oświetlenie pomieszczeń po zmroku, komputer, ładowarki do komórek, raz na miesiąc piekarnik. Same luksusy, prawda? Rocznie około 5000-5500. Z czego zrezygnować? Myć się raz na kwartał, żywność przechowywać na  dworze (idzie zima), temperatura w domu 17 stopni - jak radzą rządzący, pranie w strumieniu, po zmierzchu dwie gromnice na stole?" - pytał Reporter 24 o nicku "emeryt".

Propozycja rządu - tarcza solidarnościowa

Przedstawiamy dzisiaj tarczę solidarnościową, która ma pomóc przejść przez ten bardzo trudny okres, oby jak najkrótszy, ale musimy założyć trudne scenariusze i one są tutaj wkomponowane - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Jak mówił, "ta tarcza ma chronić Polaków przed gwałtownymi trzy-, czterokrotnymi wzrostami cen". - Z takimi wzrostami cen mamy do czynienia już dzisiaj, niektóre propozycje na to wskazują i z takimi wzrostami cen mierzą się również dzisiaj obywatele we wszystkich krajach Unii Europejskiej - zwracał uwagę Morawiecki.

Zamrożenie cen prądu

Sejm przegłosował ustawę, która przewiduje zamrożenie w 2023 roku cen prądu dla gospodarstw domowych, do określonego poziomu zużycia. Zawarte w przepisach rozwiązania mają kosztować niemal 27 miliardów złotych. Teraz ustawa trafi do prac w Senacie.

Zgodnie z ustawą w 2023 roku ceny prądu mają być zamrożone na poziomie z tego roku, jeśli gospodarstwo domowe zużyje rocznie nie więcej niż 2 MWh rocznie. W przypadku gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami limit ma wynosić 2,6 MWh rocznie, natomiast w przypadku rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników - 3 MWh.

Aby skorzystać z zamrożenia cen do limitów 2,6 MWh i 3 MWh rocznie, trzeba będzie złożyć spółce energetycznej oświadczenie o spełnieniu warunków, np. o posiadaniu Karty Dużej Rodziny czy orzeczenia o niepełnosprawności.

Odbiorcy po przekroczeniu określonych limitów zużycia będą rozliczani za każdą kolejną zużytą kWh według stawek, które obowiązują w taryfie danej spółki energetycznej z 2023 roku lub w przypadku ofert wolnorynkowych – według cen zawartych w umowie ze sprzedawcą.

Z zamrożenia cen mają być wyłączeni odbiorcy, którzy skorzystali z prawa do zmiany sprzedawcy energii elektrycznej i jednocześnie zawarte przez nich oferty sprzedaży lub kompleksowe gwarantują im stałą cenę za obrót energią elektryczną w 2023 roku.

O decyzji Sejmu czytaj więcej na tvn24.pl

Pytamy Was, jak zapatrujecie się na propozycję rządu i czy uda Wam się skorzystać z tarczy solidarnościowej. Jak radzicie sobie z podwyżkami cen za prąd? Ile energii elektrycznej rocznie zużywacie? Dajcie nam znać i dołączcie do naszego gorącego tematu!

Do waszych wpisów odniósł się w programie "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Jakub Wiech, zastępca redaktora naczelnego Energetyka24.com