MATERIAŁ INTERNAUTY
Aktualizacja:

Załamanie pogody w Resku i okolicy. Początkowo burze piaskowe, później burza z piorunami i połamane drzewa

Materiał wykorzystany w serwisie
Materiał wykorzystany w serwisie

Wykorzystany w serwisie

Materiał wykorzystany w serwisie Tvn Meteo
Materiał wykorzystany w serwisie Tvn Meteo

Wykorzystany w Tvn Meteo

Wczoraj podczas dnia mieliśmy letnią pogodę. Przez moment było parno, później zerwała się burza i silne podmuchy wiatru. Straż wielokrotnie interweniowała z powodu połamanych drzew i konarów.

 

W dzień było bardzo ciepło, temperatura oscylowała w okolicach 25'C. Towarzyszyły nam podmuchy ciepłego wiatru, na polach, lokalnie tworzyły się małe burze piaskowe.

Burze piaskowe są typowe bardziej dla klimatów zwrotnikowych, gdzie deszcze padają niezwykle rzadko, a gleba z powodu braku opadów ulega erozji. W ten sposób nawet silniejszy wiatr o prędkości do 60 km/godz. jest w stanie wzbić w powietrze ogromną ścianę piasku. W Polsce te zjawiska zdarzają się rzadko; występują po długotrwałym okresie bez opadów, kiedy wiatr – tzw. szkwałowy – wyprzedza główną burzę. Tak właśnie stało się dzisiaj.

Około godz. 17, pogoda zaczęła się szybko zmieniać. Gwałtownie wzmagał się wiatr, niebo pokryło się ciemnymi chmurami i rozpętała się burza.

Strażacy nie mogli narzekać na brak zajęcia. Niemal w jednej chwili w kilku miejscach gminy Resko oraz na terenie całego powiatu łobeskiego, wiatr poprzewracał drzewa, łamał konary uszkadzając linie energetyczne. Są przerwy w dostawie energii elektrycznej. Drzewa i konary spadły m.in. na drodze do miejscowości Piaski oraz w okolicach Starogardu i  Łabunia Wielkiego.