Aktualizacja:

Zaćmienie Słońca 4 stycznia 2011

   4 stycznia 2011 roku, wczesnym rankiem przy sprzyjającej pogodzie, będziemy mieli szansę obejrzenia nad Polską zaćmienia Słońca. Na większości terytorium kraju przesłonięciu ulegnie około 82% tarczy słonecznej.

  

Ostatnie zaćmienie w minionym stuleciu widoczne było w Europie, północno - zachodniej części Ameryki Północnej, Grenlandii, północnej Afryce i prawie całej Azji 11 sierpnia 1999 roku. Pas zaćmienia całkowitego obejmował południową i zachodnią Europę, cień Księżyca przeszedł przez Anglię, Francję, Belgię, Niemcy, Austrię, Węgry, Rumunię i Bułgarię.    

Aby zobaczyć zaćmienie Słońca w całej okazałości wybrałam się z moimi synami pociągiem do Austrii. Wyposażeni w specjalne filtry w postaci czarnych szklanych płytek dotarliśmy o czasie na Stephansplatz w Wiedniu, gdzie przed gotycką Katedrą świętego Szczepana zgromadzone były tłumy mieszkańców Wiednia, turystów z całej Europy, a także kilka ekip telewizyjnych. Spotkaliśmy tam grupę turystów, którzy przyjechali specjalnie z Finlandii, pokonując drogę promem i pociągiem, by zobaczyć całkowite zaćmienie Słońca. Pogoda nam sprzyjała, warunki obserwacyjne były znakomite. W momencie zaćmienia nad Wiedniem zapanował lekki półmrok.

Do obserwacji zaćmienia Słońca w dniu 4 stycznia nie będzie trzeba zastosowania tak mocnych filtrów, jak w 99. roku, ponieważ Słońce będzie świecić bardzo nisko i jego blask będzie osłabiony przez grube warstwy atmosfery.

 

A to kilka zdjęć z kolejnych faz zaćmienia Słońca widocznych nad leżajskim niebem w dniu 4 stycznia 2011r. Mimo bardzo dobrych warunków pogodowych nie udało mi się zrobić zdjęć dobrej jakości. Stosowałam jako filtr  szklaną płytkę używaną przez spawaczy. 

Komentarze (0)

Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Pomoc | Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.