Zamknięty

Pisze o tym:

241 reporterów

Dodano:

299 materiałów

"Zaćmienie Krwawego Superksiężyca". Niesamowita noc na Waszych zdjęciach

Dzisiejsza noc była naprawdę niezwykła. Księżyc był wyjątkowo blisko naszej planety, dzięki czemu wydawał się znacznie większy niż zwykle. Jego odcięta od promieni słonecznych tarcza odbijała rozświetloną ziemską atmosferę i w nocy przybrała krwistą barwę. Z różnych miejsc świata, na Kontakt 24, wysyłaliście mnóstwo zdjęć tego niesamowitego zjawiska.

"Zaćmienie Krwawego Superksiężyca" Autor: Reporterzy 24

- To niesamowite i bardzo rzadkie połączenie dwóch zjawisk: pełnego zaćmienia i maksymalnego zbliżenia satelity do naszej planety. W minionym stuleciu zdarzyło się zaledwie pięć razy. Kolejne dopiero w 2033 roku - czytamy na tvnmeteo.pl.

Całkowite zaćmienie

Księżyc wszedł w słaby półcień Ziemi w nocy z niedzieli na poniedziałek o godz. 2:11. Można było zauważyć niewielkie stopniowe przyciemnienie brzegu księżyca. Faza ta nazywana jest półcieniowią.

O godz. 3:07 przyszedł początek częściowego zaćmienia, jednak, aby zobaczyć całkowite zaćmienie, musieliśmy poczekać do godz. 4:11. Wtedy rozpoczęła się najbardziej spektakularna część tego zjawiska, która trwała godzinę i 11 minut. W czasie tej fazy zaćmienia Księżyc nie zniknął z zasięgu wzroku, ale zaczął przybierać czerwone zabarwienie. Maksimum całkowitego zaćmienia Księżyca przypadł na 4:48 rano.

WIĘCEJ O ZJAWISKU NA PORTALU TVNMETEO.PL

Do obserwacji zaćmienia nie trzeba było się specjalnie przygotowywać.

- Wystarczy nieuzbrojone oko. Faza całkowita może być jednak na tyle ciemna, że w obserwacjach pomoże lornetka - powiedział Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik.

Na Kontakt 24 nadesłaliście mnóstwo zdjęć tego rzadkiego zjawiska, nie tylko z Polski, ale i całego świata.

ZOBACZ, JAK ZROBIĆ ZDJĘCIE PODCZAS ZAĆMIENIA

RELACJĘ NA ŻYWO ZOBACZYSZ NA TVNMETEO.PL