użytkownik niezalogowany
Autor:~Galeria Miejska
MATERIAŁ INTERNAUTY
Aktualizacja:

Wystawa DEREALIZM w otwartej po remoncie Galerii Miejskiej we Wrocławiu

DEREALIZM, czyli pytania o przyszłość kultury. Wrocławska wystawa, na którą składają się prace 11-stu polskich artystów nowej generacji, postuluje powrót do źródeł sztuki. Do obrazów płynących z doświadczeń wyobraźni, zmysłów, postrzegania, przekraczania reguł i co ważne – otwarty dialog z odbiorcą.

 

Już od 6 września w otwartej po remoncie Galerii Miejskiej we Wrocławiu zobaczymy obrazy Katarzyny Szeszyckiej, Julii Curyło, Aleksandry Urban, Ewy Juszkiewicz, Radosława Szlagi, Doroty Kozieradzkiej, Marcina Zawickiego, Łukasza Stokłosy, Pauliny Sadowskiej, Mariusza Mikołajka oraz Krzysztofa Izdebskiego – Cruza.

 

Prezentowany wybór jedenastu artystów i ich pięćdziesięciu prac jest hołdem złożonym ludzkiej pracy manualnej i wiedzy, która płynie z doświadczeń człowieka walczącego z materią. DEREALIZM jest także próbą odpowiedzi na ważne i trudne pytania dotyczące przyszłości kultury. Jaką kondycję zaprezentuje kultura po już nieaktualnych doświadczeniach modernizmu i postmodernizmu? Przekonajmy się i zakosztujmy w odpowiedzi proponowanej przez twórców DEREALIZMU.

DEREALIZM, nurt który mamy przyjemność zaprezentować na wystawie, to bogate pole  artystycznej działalności. Dlatego chcemy nadmienić, że to głównie okoliczności czasu i miejsca w znacznej mierze narzuciły ograniczenie wystawy do prezentowanych 11 autorów. Katalog towarzyszący ekspozycji, stanowi wybór tekstów, w których zawarto przesłanie dla zadań stojących przed sztuką współczesną, jest to m.in.: odbudowa miejskiej agory rozumianej jako przywrócenie do istnienia człowieka publicznego – tego, który gotów jest (i widzi w tym sens swojego życia) konfrontować siebie z Innymi. Jest to niezbędne aby przywrócić moralny ład i ludzką zdolność twórczego współdziałania, budowania wspólnoty.

 

Problemy często generują różne odpowiedzi, które padają z perspektywy różnych punktów widzenia. To doświadczenia, preferencje i profesje determinują nasze wybory. Jednak – mimo różnic – współpraca jest możliwa. Celem jest uczynienie świata przynajmniej odrobię znośniejszym, a z kultury strefy choćby o szczyptę bardziej nasyconej poczuciem sensu i ducha. O tym i o wielu innych sprawach opowiada DEREALIZAM. Serdecznie zapraszamy na wystawę.

6 września – 5 października 2013

Galeria Miejska we Wrocławiu

ul. Kiełbaśnicza 28, 50-109 Wrocław

www.galeriamiejska.pl