Zamknięty

Pisze o tym:

41 reporterów

Dodano:

60 materiałów

"Wystarczy kilka niepotrzebnych desek". Robicie sami karmniki dla ptaków czy kupujecie?

"Kilka desek, chęci i jest" - napisał do nas internauta, który postawił sam zrobić karmnik dla ptaków. Jak widać, wielu z Was również interesuje się losem ptaków, którym podczas zimy, a szczególnie silnych opadów śniegu, trudno jest znaleźć pożywienie. Na Kontakt 24 przesyłacie zdjęcia karmników, które zrobiliście lub kupiliście.

"Wystarczy kilka niepotrzebnych desek". Robicie sami karmniki dla ptaków czy kupujecie?

Karmniki na Waszych zdjęciach Źródło: Kontakt 24

 

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków przypomina, że opady śniegu utrudniają ptakom samodzielne zdobywanie pożywienia, a zimą ich zapotrzebowanie energetyczne jest wyższe niż przez pozostałą część roku.

- Pamiętajmy jednak, że jeśli już przyzwyczaimy ptaki do naszej stołówki, powinniśmy dbać o stałą dostępność pokarmu, szczególnie w czasie silnych mrozów i dużych opadów śniegu. Dokarmianie należy stopniowo kończyć wczesną wiosną, aby stymulować ptaki do samodzielnych poszukiwań - przypomina Katarzyna Groblewska, rzecznik prasowy OTOP.

Kupione czy zrobione?

Reporterzy 24 przesyłają nam zdjęcia swoich karmników, zarówno tych wykonanych samodzielnie, jak i kupionych. - Ja zdecydowałem się zrobić karmnik. Wystarczy kilka niepotrzebnych desek i wolne popołudnie. Może nie wyszedł idealny, ale ile satysfakcji przyniosło samo jego wykonanie. Teraz sikorki i inne ptaki odwiedzają mój ogród codziennie - napisał do nas internauta, który przesłał zdjęcie własnoręcznie zrobionego karmnika.

Czym najlepiej karmić?

Postarajmy się dostarczyć ptakom pokarm jak najbardziej zbliżony do ich naturalnego pożywienia,
a więc uwzględniający wymagania poszczególnych gatunków.

- Ptaki odwiedzające karmniki lubią szczególnie nasiona, wśród których największą popularnością cieszy się słonecznik (zarówno łuskany, jak i niełuskany). Amatorami słonecznika są m.in. sikory, dzwoniec, wróbel i mazurek, kowalik, czyż, grubodziób i trznadel. Nasiona zbóż, m.in. prosa, owsa i pszenicy, są chętnie zjadane przez gołębie i sierpówki. Prosem chętnie częstują się także wróble i mazurki - mówi Groblewska.

Uważajmy z chlebem

Chleb można podawać wyłącznie jako pokarm uzupełniający. Powinien być pokrojony w drobną kostkę, nie może być mokry ani spleśniały.

- Nie wykładajmy go za dużo, gdyż szybko się psuje, co sprzyja rozwojowi organizmów chorobotwórczych. Ptaki, które żywią się tylko chlebem – szczególnie ptaki wodne zimujące w miejskich parkach lub na przepływających przez miasta odcinkach rzek – mogą zapadać na poważne problemy układu pokarmowego, które zmniejszają odporność na choroby  - tłumaczy przedstawicielka OTOP.