tvnpix

Wyrwane drzewa, zdemolowane auta i zniszczone budynki. Krajobraz po Ksawerym

Wiejący z ogromną siłą wiatr, towarzyszący mu śnieg, cztery ofiary śmiertelne, powalone drzewa, zerwane linie energetyczne, 400 tys. gospodarstw bez prądu, uszkodzone 32 budynki i 2700 interwencji straży pożarnej. Orkan Ksawery, który w czwartek w nocy dotarł do Polski, spowodował poważne zniszczenia. To, co działo się w nocy, a także skutki żywiołu, dokumentują nasi Reporterzy 24, którzy zamieszczają w serwisie Kontaktu 24 zdjęcia i filmy.

NAJŚWIEŻSZE INFORMACJE POGODOWE - NA TVNMETEO.PL

W czwartek huraganowe wiatry sparaliżowały znaczne obszary Wielkiej Brytanii, poważnie skomplikowały komunikację w południowej Skandynawii, w Niemczech i w Holandii. ZOBACZ ZDJĘCIA I FILMY REPORTERÓW 24

W piątek huragan przeniósł się m.in. nad Polskę. Wiatr zerwał w kilku miejscach dachy z domów, powalił drzewa. Służby na bieżąco usuwają skutki wiatru i zabezpieczają uszkodzone budynki, a wojewódzkie służby zarządzania kryzysowego monitorują sytuację hydrometeorologiczną.

Mnóstwo interwencji

Straż pożarna od północy interweniowała już blisko 2700 tys. razy, najczęściej wyjeżdżając usuwać skutki silnego wiatru w woj. zachodniopomorskim, mazowieckim i wielkopolskim. Strażacy na bieżąco usuwają skutki wichury, przede wszystkim połamane drzewa i konary. Komendant główny PSP nadbryg. Wiesław Leśniakiewicz ocenił, że na razie komendanci wojewódzcy nie potrzebują dodatkowego wsparcia. "Monitorujemy też sytuację powodziową, która jest trudna" - dodał.

Najpoważniejszy wypadek, w którym zginęły trzy osoby, a jedna została ranna, miał miejsce w woj. pomorskim przed godz. 8 na drodze wojewódzkiej nr 213 niedaleko Lęborka. Wiatr przewrócił tam drzewo na osobowe auto. W wypadku między Człuchowem a Przechlewem autobus uderzył w drzewo. Jedna osoba zginęła, a 23 zostały ranne. Obrażenia w innych wypadkach w regionie odniosło ponad 20 osób.

Ludzie pozbawieni prądu

Spółka Energa (dostarczająca prąd do 1/4 obszaru kraju) ogłosiła w woj. pomorskim trzy powiaty i rejon Słupska jako tereny sytuacji kryzysowej. Bez napięcia pozostaje ponad 268 tys. odbiorców na obszarze spółki. W ocenie spółki istnieje zagrożenie, że część awarii pozostanie nieusunięta do soboty.

Ok. 113 tys. odbiorców jest pozbawionych prądu w woj. zachodniopomorskim z powodu wichury. Ponad 7,7 tys. odbiorców nie miało w piątek wieczorem prądu w województwie podlaskim. W regionie płockim jest ponad 58 tys. gospodarstw domowych bez prądu.

Wstrzymane loty i ruch statków

Z powodu bardzo silnego wiatru, opadów śniegu i nieoczekiwanych zmian pogody nie odbyły się loty m.in. z Poznania do Warszawy, z Wrocławia i Gdańska do Frankfurtu, a także między Warszawą i Gdańskiem, Gdynią, Wrocławiem i Szczecinem oraz Amsterdamem. W portach Darłowo, Kołobrzeg, Dźwirzyno wstrzymano ruch statków, w Świnoujściu ogłoszono alarm i ruch statków odbywa się sporadycznie. Nie kursowały promy morskie, m.in. ze Świnoujścia.

Nieprzejezdna była trasa kolejowa łącząca Wrocław i Legnicę. Na trakcję wiatr powalił drzewa, wskutek czego utknął m.in. pociąg do Berlina. Wiele pociągów miało nawet kilkugodzinne opóźnienia. Rzadziej niż zwykle kursowały też lokalne pociągi - informuje PAP.

Służby na bieżąco usuwają skutki silnego wiatru i zabezpieczają uszkodzone budynki, a wojewódzkie służby zarządzania kryzysowego na bieżąco monitorują sytuację hydrometeorologiczną w kraju. Od północy w piątek strażacy interweniowali już 2700 razy; najczęściej wyjeżdżali usuwać skutki silnego wiatru w województwie zachodniopomorskim, mazowieckim i wielkopolskim.

CZYTAJ WIĘCEJ W TVN24.PL

KOLEJNE UDERZENIE KSAWEREGO

Do kolejnego uderzenia Ksawerego doszło w piątek przed południem. ZOBACZ MATERIAŁY REPORTERÓW 24

AKTUALNA SYTUACJA POGODOWA - NA TVNMETEO.PL

Autor: //tka

Komentarze (0)

Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Pomoc | Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.