tvnpix
Wyprzedzanie na przejściu dla pieszych, Foto: 07 zgłoś się, Kontakt 24

Wyprzedzał autobus na przejściu dla pieszych, gdy była na nim starsza kobieta

1,5 tysiąca złotych mandatu i 15 punktów karnych grozi kierowcy, który w Piotrkowie Trybunalskim (Łódzkie) wyprzedzał autobus na przejściu dla pieszych, na którym znajdowała się kobieta. Nagranie ze zdarzenia otrzymaliśmy na Kontakt 24 od kierowcy miejskiego autobusu. - Trzeba odróżnić drobniejsze przewinienia od tych naprawdę niebezpiecznych i rażących. To wykroczenie z górnej półki - powiedział mężczyzna.

Do zdarzenia doszło w sobotę (31 grudnia) około 13:40 na ulicy Słowackiego w Piotrkowie Trybunalskim.

Kierowca autobusu komunikacji miejskiej z Piotrkowa Trybunalskiego przesłał na Kontakt 24 nagranie z prywatnej kamery samochodowej. Widać na nim starszą kobietę, która przechodzi przez pasy. Musiała się zatrzymać na przejściu, żeby przepuścić samochód osobowy, który zdecydował się na wyprzedzanie autobusu.

Czytaj też na tvn24.pl

"To wykroczenie z górnej półki"

- Nie wysłałem tego nagrania, żeby komuś zrobić na złość. Trzeba odróżnić drobniejsze przewinienia od tych naprawdę niebezpiecznych i rażących. To wykroczenie z górnej półki. Zatrzymałem się przed przejściem dla pieszych, na które weszła starsza kobieta. Zachowywała dużą ostrożność, w pewnym momencie się zatrzymała. Nie wiem, czy widziała samochód, czy coś nad nią czuwało - mówił mężczyzna.

- Samochód zauważyłem dopiero wtedy, jak kobieta się zatrzymała. Zacząłem trąbić, ale był już wtedy na pasach. Nie wiem, czym sugerował się kierowca, przejście dla pieszych jest dobrze oznaczone. Dodatkowo kierowca jechał szybko, przekroczył na pewno dozwoloną prędkość. Nagranie wysłałem na skrzynkę mailową policji - dodał.

1,5 tysiąca mandatu i 15 punktów karnych

Do komendy policji w Piotrkowie Trybunalskim nie wpłynęło jeszcze zawiadomienie ani nagranie dotyczące tego zdarzenia. - Jeżeli taki mail wpłynął na skrzynkę stop agresji drogowej, to na pewno będzie on przesłany do nas w najbliższym czasie - powiedziała nam asp. szt. Izabela Gajewska z piotrkowskiej policji.

Policjantka odniosła się też do nagrania, które otrzymaliśmy na Kontakt 24. - Jeśli chodzi o to, co widać na nagraniu, to za ominięcie pojazdu na przejściu dla pieszych, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu, policjanci mogą wystawić mandat w wysokości półtora tysiąca złotych i ukarać kierowcę 15 punktami karnymi, ale również mają możliwość skierowania wniosku o ukaranie do sądu, gdzie sąd może orzec zatrzymanie prawa jazdy lub ukarać kierowcę grzywną wysokości nawet 30 tysięcy złotych - poinformowała Gajewska.

Autor: ek,pk/gp Źródło: Kontakt 24, tvn24.pl