MATERIAŁ INTERNAUTY
Aktualizacja:

Wyprawa Równośc i Godnośc

Teresa Pruska-Kołodziej, Małgorzata Korzeniowska oraz Bogusław Nowak – trójka niepełnosprawnych przyjaciół, którzy chcą walczyć o poprawę bytu osób niepełnosprawnych wyruszyła na wyprawę 24 czerwca. Do 4 sierpnia będą zbierać w całej Polsce podpisy pod swoimi postulatami.

Wyprawa Równość i Godność wystartowała z Gorzowa Wielkopolskiego 24 czerwca. Uczestnicy wyprawy poruszają się z prędkością 10 km/h ze względu na to, że jedna uczestniczka całą trasę pokonuje na wózku akumulatorowym. Pani Teresa jest niepełnosprawna od urodzenia, ma sprawną tylko jedną rękę. Jest wielokrotną mistrzynią Polski w konkurencjach rzutowych.

Oprócz Pani Teresy Pruskiej-Kołodziej w wyprawie bierze udział niepełnosprawny, poruszający się na wózku Pan Bogusław Nowak, który jest byłym żużlowcem. Zdobył 12 medali Drużynowych Mistrzostw Polski oraz 5 medali Mistrzostw Polski Par Klubowych. Szefem wyprawy jest Pani Małgorzata Korzeniowska, która jest wielokrotną medalistką Polski, Europy i Świata w łucznictwie. Zdobyłą między innymi brązowy medal na paraolimpiadzie w Sidney 2000.

Wyprawę pilotował do 14 lipca Pan Antoni Nowakowski, wolontariusz Gorzowskiego Oddziału Towarzystwa Walki z Kalectwem,  emeryt, były dyrektor Ośrodka Rehabilitacyjno Wypoczynkowego im. Prof. W. Degi w Gościmiu (woj. Lubuskie). Od dnia 15 lipca pilotuję wyprawę Wanda Elżbieta Szumna, od lat zaangażowana w sprawy osób niepełnosprawnych, otwarta na pomysły i zaangażowana w ich realizację.

Dnia 9 lipca uczestnicy dotarli do Łomży, gdzie spotkali się z dziecmi i ich rodzicami przebywającymi na turnusie rehabilitacyjnym w Centrum Rehabilitacji Caritas Diecezji Łomżyńskiej oraz z mieszkańcami na Bulwarach nad Narwią. Podpisy pod listą poparcia dla projektu "Równość i Godność" można składać do końca lipca w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miejskiego w Łomży (Stary Rynek 14) oraz w Wydziale Kultury, Promocji i Sportu Urzędu Miejskiego (ul. Farna 1), w Centrum Rehabilitacji Caritas (ul. Rybaki 1). Podpisy będą również zbierane podczas Gościńca Łomżyńskiego (na muszli koncertowej) i wyścigów Night Power (ul. Spokojna).

Uczestnicy wyprawy postulują o to, aby zadbano o wczesne wspomaganie rozwoju dziecka, matki narodzonych dzieci niepełnosprawnych mogły być zatrudniane jako ich opiekunki, a tym samym wypracowywałyby sobie prawo do emerytury, budynki użyteczności publicznej, urzędy, placówki kultury, szkoły, przedszkola, przychodnie a także budynki mieszkalne były bez barier architektonicznych, dokonano likwidacji barier architektonicznych na ulicach: obniżenie krawężników, sygnalizacja dźwiękowa, dokonano weryfikacji kosztów zakupu sprzętu rehabilitacyjnego i wszystkich przedmiotów do funkcjonowania osoby niepełnosprawnej w życiu codziennym. Uważamy, że udział w zakupie sprzętu nie powinien przekraczać 20% wartości obciążającej pacjenta, zapewniono dostęp do wczesnej i systematycznej rehabilitacji w zakresie niepełnosprawności, ministerstwo Sportu i Turystyki a także federacje  sportowe zadbały o powołanie centralnego ośrodka opiekuńczo-rehabilitacyjnego „ZA METĄ” dla byłych, wieloletnich sportowców, którzy stali się osobami niepełnosprawnymi.

Jeśli spotkają Państwo na swojej drodze tych ludzi, proszę podpisujcie się! Więcej informacji o wyprawie na blogu prowadzonym przez uczestników: http://rig-wyprawa.blogspot.com.

Tekst: Paweł Dąbrowski
Drugie oczy:
Alicja Pędowska
Zdjęcia:http://foto.pdabrowski.art.pl/index.php?/category/45

Komentarze (0)

Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Pomoc | Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.