tvnpix
Do wypadku doszło w okolicy miejscowości Safadża

Wypadek polskich turystów w Egipcie. Trzy osoby zginęły, kilkanaście poszkodowanych

Autokar, który miał przewieźć polskich turystów na lotnisko w Hurghadzie, przewrócił się. Do zdarzenia doszło około południa. - Są ranni, poszkodowani są w szpitalu - przekazała ambasada polska w Egipcie. Biuro Coral Travel, którego klienci podróżowali autokarem przekazało, że zginęły trzy osoby, a 16 osób zostało rannych.
Łukasz Jasina, rzecznik MSZ o wypadku w Egipcie Źródło: tvn24

Czytaj też na tvn24.pl

Pierwszą informację o wypadku otrzymaliśmy na Kontakt 24. Kobieta, które skontaktowała się z redakcją, przekazała, że polscy turyści mieli wypadek w drodze na lotnisko w Hurghadzie. Wśród podróżujących był jej syn.

- O wypadku poinformowała mnie kobieta, która też została poszkodowana. Mój syn stracił telefon podczas tego wypadku i poprosił ją, żeby wysłała mi wiadomość głosową. Mówiła, że autokar wpadł w poślizg. Większość poszkodowanych była w smole. Później rozmawiałam też z synem. Jest w szpitalu. Skontaktowałam się z nim za pośrednictwem rezydentki biura podróży, która jest z poszkodowanymi i informuje o zdarzeniu rodziny uczestników wycieczki. Syn opowiadał, że ludzie ponieśli bardzo poważne obrażenia - relacjonowała pani Angelika, matka uczestnika wypadku.

Ranni trafili do szpitala

Zdarzenie potwierdził Maciej Zajdel z ambasady polskiej w Kairze. - Potwierdzam, że doszło do wypadku. W drodze powrotnej, autokar jadący z Marsa Alam na lotnisko w Hurghadzie, przewrócił się - poinformował Zajdel. Przedstawiciel ambasady dodał, że do wypadku doszło około południa w miejscowości Safadża. Są ranni, poszkodowani zostali przewiezieni do szpitala.

- Do wypadku doszło około godziny 11.50 czasu miejscowego - przekazał rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Łukasz Jasina w programie "Dzień po dniu". - Nie znamy jeszcze okoliczności wypadku. Niestety, trzy osoby nie żyją. Pozostałe zostały przewiezione do szpitali - dodał.

Trzy ofiary śmiertelne, 16 osób poszkodowanych

Autokarem przewożeni byli klienci biura Coral Travel. Firma wydała oświadczenie w tej sprawie. "Autokarem jechało 18 turystów z Polski, rezydent Coral Travel oraz kierowca. 2 turystów z Polski oraz kierowca zginęli na miejscu. 16 osób zostało rannych. Poszkodowani natychmiast zostali przewiezieni do najbliższych szpitali w Safadze i Hurgadzie. W szpitalach turystom asystują nasi polscy przedstawiciele, którzy wspierają i pomagają również w komunikacji z personelem medycznym" - czytamy w oświadczeniu.

Biuro podróży informuje o prawdopodobnej przyczynie wypadku. "Obecnie przyczyny wypadku ustala policja i służby w Egipcie. Ze wstępnych ustaleń wynika, że do wypadku doszło z powodu niesprzyjających warunków drogowych. W rejonie wypadku prowadzone były roboty drogowe, a grunt był śliski i kierowca stracił kontrolę nad autokarem".

Coral Travel zapewnia, że na miejscu poszkodowani otrzymują odpowiednią pomoc. "Jest nam niezmiernie przykro z powodu wypadku, dokładamy wszelkich starań, by wesprzeć osoby poszkodowane, dlatego koncentrujemy się na obecności i wsparciu na miejscu".

Biuro podróży ma być w stałym kontakcie z Polskim Konsulatem w Egipcie oraz z MSZ w Polsce.

"Poczułam, że autokar leci"

Uczestniczka zdarzenia na antenie TVN24 opisywała, że autokar przewrócił się na stronę, po której siedziała. - Poczułam, że autokar leci. Dziewczyny spały, no i upadliśmy. Poszliśmy górą. Autokar się wyłożył na moją stronę, wyszliśmy górą z tego autokaru. Ludzie wyglądali strasznie - mówiła.

Okoliczności wypadku nie są jeszcze znane

Do sytuacji odniósł się też Łukasz Jasina, rzecznik prasowy Ministerstwa Spraw Zagranicznych. - Klasyczny, ale bardzo smutny wypadek drogowy. Godzinę drogi na południe od Hurghady, w miejscowości Safadża, około 11:50 czasu miejscowego. Dokładnie nie znamy wszystkich okoliczności wypadku. Konsul pozostaje w stałym kontakcie z biurem podróży - przekazał Łukasz Jasina. Dodał, że autokarem podróżowały osoby z Polski i Egiptu.

Pytany o stan osób poszkodowanych, rzecznik przekazał, że według informacji MSZ "nie ma zagrożenia, aby miała się zwiększyć liczba ofiar śmiertelnych".

 

Uczestniczka wypadku o zdarzeniu Źródło: tvn24
Autor: ek/ak