Zamknięty

Pisze o tym:

729 reporterów

Dodano:

744 materiały

Wyjechałeś z Polski? Co musi się zmienić, żebyś powrócił? Dołącz do dyskusji

Po wejściu do UE z Polski wyjechały miliony osób. Emigracja to zazwyczaj pewniejsza praca, wyższe płace i lepsze życie, ale także rodzinne dramaty i tęsknota za krajem. Czekamy na Wasze nagrania, w których pokażecie, jak wygląda Wasze życie za granicą i powiecie, co musiałoby się zmienić w Polsce, żebyście zdecydowali się na powrót. Wasze komentarze zostały pokazane w niedzielnej debacie na antenie TVN24.

Wyjechałeś z Polski? Co musi się zmienić, żebyś powrócił? Dołącz do dyskusji

A co Ciebie skłoniłoby do powrotu do Polski? Autor: MARK-SPOKES.COM / Flickr (CC BY ND NC)

Polacy na szeroką skalę zaczęli emigrować z chwilą wstąpienia naszego kraju do UE. Część z nich dorobiła się i wróciła. Jednak wielu naszych rodaków postanowiło zostać i ściągnąć swoje rodziny.

W 2004 roku, kiedy Polska wstępowała do Unii Europejskiej, wyjechało z Polski 580 tys. ludzi. Ta liczba przez lata wzrastała, a w 2013 roku na emigracji było 1,9 mln Polaków i wciąż więcej osób z Polski wyjeżdża, niż do niej wraca.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w 2013 roku wśród krajów należących do UE, nadal najwięcej osób przebywało w Wielkiej Brytanii (642 tys.), Niemczech (560 tys.), Irlandii (115 tys.) oraz w Holandii (103 tys.) i we Włoszech (96 tys.).

Według Komisji Europejskiej średni czas pobytu Polaka za granicą to 10 lat.

CZYTAJ WIĘCEJ O DEBACIE