tvnpix

Wydobyto ciała trzech mężczyzn. Skomplikowana akcja w kominie elektrowni

W czwartek wieczorem udało się wydobyć ciała trzech ofiar wypadku, do którego doszło wewnątrz komina Elektrowni Kozienice w Świerżach Górnych (woj. mazowieckie). Wcześniej, podczas skomplikowanej kilkugodzinnej akcji, strażacy przeprowadzili oględziny wnętrza komina i ustalili, że nie ma zagrożenia dla ratowników. W środę, w trakcie prowadzonych prac, w kominie zerwała się platforma, na której stali robotnicy i spadła na samo dno. Cztery osoby zginęły. Pierwszą informację o wypadku otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Akcja w Elektrowni Kozienice / TVN24

"Ciała trzech mężczyzn, którzy zginęli w środę w wypadku w Elektrowni Kozienice, zostały po godz. 18 zabrane ze środka komina na zewnątrz. Ciało czwartego mężczyzny jest wciąż uwięzione. Zostanie stamtąd wyjęte prawdopodobnie jutro za pomocą ciężkiego sprzętu" - powiedział w rozmowie z redakcją Kontaktu 24 asp. sztab. Waldemar Krakowiak ze straży pożarnej w Kozienicach.

"W trakcie akcji schodzenia w dół komina strażacy ustalili, że nie ma zagrożenia dla ratowników. Stwierdzono, że nie ma niebezpiecznych elementów, które groziłyby zerwaniem i upadkiem" - poinformował asp. sztab. Krakowiak.

Jak dodał, akcja grupy wysokościowej już się zakończyła. "Jutro prawdopodobnie miejscowe służby ratunkowe wydobędą ciało czwartego mężczyzny. Rozpocznie się także sprzątanie" - wyjaśnił.

Skomplikowana akcja strażaków

W czwartek około godziny 14 grupa czterech strażaków wysokościowych została przetransportowana śmigłowcem na szczyt komina, po czym weszła do jego wnętrza.

"Strażacy muszą dokładnie ocenić sytuację, przede wszystkim skalę zniszczeń. Będą od wewnątrz filmować komin. Pozwoli to na podjęcie adekwatnych działań" - mówił około godz. 14 asp. sztab. Waldemar Krakowiak. "Ocenią, czy można pozostawić elementy najcięższe. W miarę możliwości będą zabezpieczali elementy, które mogą potencjalnie spaść, aby na dół mogli wejść ratownicy ze sprzętem" - wyjaśniał.

Materiał "Faktów po południu" z godz. 16.30 /TVN24

Cztery ofiary

Do wypadku doszło w środę około godziny 13, podczas prac przy rozbiórce komina nr 3. Zginęły cztery osoby – to pracownicy firm zewnętrznych, którzy wykonywali roboty w środku nieczynnego komina. Wraz z platformą roboczą runęli z wysokości około 200 metrów. Ciała trzech ofiar znaleziono od razu. Czwartą osobę zlokalizowano na terenie rumowiska wewnątrz komina. Mężczyzna, którego zgon stwierdziły służby ratunkowe, został przygnieciony ciężkimi elementami konstrukcji. Do wyciągnięcia ciał ma być użyty specjalistyczny sprzęt.

Śledztwo w sprawie wypadku prowadzi V Wydział Śledczy Prokuratury Okręgowej w Radomiu. W toku postępowania prokuratura chce wyjaśnić m.in., czy doszło do naruszenia obowiązków BHP i narażenia pracowników na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, a jeśli tak, to kto ponosi za to winę.

W elektrowni jest budowany nowy blok - ma on być przekazany do eksploatacji w drugiej połowie 2017 r. Wykonawcą bloku jest konsorcjum firm Polimex-Mostostal i Hitachi Power Europe. Po wypadku prace modernizacyjne w elektrowni zostały przerwane.

Elektrownia Kozienice zmieniła nazwę na Enea Wytwarzanie w maju 2012 r. Elektrownia ma 10 wysokosprawnych bloków energetycznych o łącznej mocy 2908 MW i około 8-proc. udział w produkcji energii elektrycznej w Polsce. Zdolność wytwórcza elektrowni to ok. 14 TWh rocznie.

Elektrownia jest zlokalizowana na lewym brzegu Wisły, 75 km na południe od Warszawy, w odległości 12 km od Kozienic. To największy krajowy wytwórca energii elektrycznej, wykorzystujący do jej produkcji węgiel kamienny. Elektrownia zatrudnia ponad 2,3 tys. pracowników.

Autor: aolsz,js/aw,tka