Zamknięty

Pisze o tym:

57 reporterów

Dodano:

57 materiałów

Wolne po 100-leciu niepodległości. Okazja do odpoczynku czy dzień pełen problemów?

"Przyda się chwila oddechu od pracy" czy "świętują wszyscy Polacy albo nikt"? Prezydent podpisał ustawę o ustanowieniu 12 listopada Święta Narodowego z okazji 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Kto odpocznie, kto będzie musiał zmienić plany, a kto normalnie pójdzie do pracy? Czy uważacie, że decyzja o wolnym 12 listopada jest zasadna? Czekamy na Wasze opinie.

Wolne po 100-leciu niepodległości. Okazja do odpoczynku czy dzień pełen problemów?

12 listopada będzie dniem wolnym od pracy Źródło: Shutterstock

Prezydent w środę po południu podpisał ustawę o ustanowieniu 12 listopada Święta Narodowego z okazji 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Została już ona opublikowana w Dzienniku Ustaw, co oznacza, że nowe przepisy wchodzą w życie od czwartku. Wcześniej posłowie przyjęli poprawkę Senatu zakładającą zakaz handlu.

Zgodnie z przyjętą w środę przez Sejm ustawą zostaną przełożone wszystkie rozprawy sądowe zaplanowane na ten dzień. 12 listopada odbędą się zaplanowane zabiegi w państwowych placówkach medycznych, także apteki będą czynne w tym dniu. Do pracy w najbliższy poniedziałek pójdą też służby mundurowe, pracownicy transportu publicznego, lekarze i pielęgniarki.

WIĘCEJ O WOLNYM 12 LISTOPADA PRZECZYTACIE NA TVN24 BiS

12 listopada sklepy powinny pozostać zamknięte. Warto jednak podkreślić, że - w ocenie części komentatorów - przyjęty z poprawkami projekt może być nieskuteczny. Z obowiązującej obecnie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni wynika bowiem, że takie ograniczenia mogą występować tylko w konkretnych dniach wymienionych w ustawie o dniach wolnych. 12 listopada tam nie ma. – Ja liczę na to, że na podstawie po prostu zdrowego rozsądku i życzliwości właścicieli sklepów, dużych hipermarketów i supermarketów pracownicy po prostu nie będą pracować - odpowiadał na te wątpliwości w piątek w TVN24 marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Już projekt ustawy wzbudził wiele kontrowersji. Pojawiły się pytania na temat tego, co zrobią rodziny, w których oboje rodziców pracuje, na przykład w służbie zdrowia.

A jakie jest Wasze zdanie? Czy według Was dodatkowy dzień wolny jest dobrym pomysłem? Spędzicie go z rodziną czy w pracy? Czy w znaczący sposób musicie zmienić swoje plany? Czekamy na Wasze komentarze i opinie.