tvnpix
Wnioski o pomoc zbierane w Warszawie, Foto: Internauta

Wnioski o pomoc wrzucane do kartonu. ZUS: są pod opieką pracowników oraz ochrony

Kartony z wyciętą szczeliną na pisma - w taki sposób siedziba ZUS przy metrze Młociny przyjmuje wnioski o wsparcie z tarczy antykryzysowej. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy film, na którym czytelnik pokazał, w jaki sposób składał dokumenty w Warszawie.

"Tak wygląda składanie wniosków o pomoc do ZUS. Sytuacja zarejestrowana  przy metrze Młociny w Warszawie. Zero zabezpieczeń, zero potwierdzenia, że się taki wniosek złożyło" – przekazał nam Reporter 24.Dołączył też film, na którym widać dwa kartony postawione w siedzibie. Jeden z napisem: "wnioski dla przedsiębiorców – tarcza antykryzysowa" i drugi podpisany: "pisma, wnioski, zaświadczenia".

Reporter 24 relacjonował, że nikt nie pilnował kartonów z pismami. Według niego interesanci nie otrzymują też żadnego potwierdzenia, że taki wniosek złożyli. Pismo wrzuca się jedynie do kartonu i na tym kończy się cała procedura.

ZUS: Wnioski można przesłać przez internet lub pocztą

Redakcja tvnwarszawa.pl zapytała rzecznika prasowego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Pawła Żebrowskiego, czy taka metoda jest bezpieczna. Jak wyjaśnił rzecznik, wraz z wprowadzeniem rozwiązań tarczy kryzysowej ZUS w każdej placówce udostępnił dodatkowe skrzynki na korespondencję.

- Osoby, które chcą przekazać do ZUS wnioski o ulgę, zwolnienie ze składek lub świadczenie postojowe mogą w bezpieczny sposób złożyć je w tych skrzynkach. Skrzynki są pod opieką pracowników ZUS oraz ochrony – powiedział rzecznik. Dodał, że osobiste złożenie pisma to tylko jedna z dostępnych możliwości.

- Biorąc pod uwagę sytuację, w jakiej się znajdujemy, najlepszą i najbardziej polecaną metodą złożenia wniosku do ZUS jest przekazanie go drogą elektroniczną przez portal Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Wszystkie wnioski związane z uzyskaniem wsparcia z ZUS są tam dostępne. Na stronie www.zus.pl można natomiast zapoznać się ze szczegółowymi informacjami jak - krok po kroku - takie wnioski wypełnić i wysłać elektronicznie – zaznaczył Żebrowski.

Jak przekazał dalej, wnioski można też wysłać do ZUS w tradycyjny sposób, czyli pocztą. Przy okazji wyliczył, że do tej pory o wsparcie z ZUS, realizowane w ramach tarczy antykryzysowej, zawnioskowało ponad 300 tysięcy osób.

Czytaj więcej na tvnwarszawa.pl

Autor: katke/ran Źródło: tvnwarszawa.pl, Kontakt 24