użytkownik niezalogowany
Autor:~Fibius
MATERIAŁ INTERNAUTY
Aktualizacja:

Władze ze spokojem patrzą jak znika najcenniejszy rezerwat regionu.

Góra Połom stanowiła jeden z najcenniejszych obszarów w regionie. Leży w Górach Kaczawskich koło miejscowości Wojcieszów. Pierwotnie był tutaj rezerwat. Chronił cenne lasy rosnące na wapieniach i właśnie owy wapień stał się przyczyną zagłady góry. Na początku lat 80tych zlikwidowano rezerat i powołano zakłady kamieniarskie, które skutecznie niszczą górę ... a jest co niszczyć.

Połom słyną z wielkiego bogactwa storczyków i nietoperzy. Pierwotnie rosło tutaj około 20 gatunków (najwięcej na Dolnym Śląsku), w tym skrajnie rzadki obuwik pospolity, storczyk kukawka, storczyk drobnokwiatowy i kukułka bzowa. W jaskiniach znajdują się największe w województwie kolonie nietoperzy. Wstępuje tu gacek brunatny, gacek szary, mopek, nocek Brandta, nocek duży, nocek Natterera, nocek rudy, nocek wąsaty. Dwa gatunki wpisane są do Polskiej Czerwonej Księgi jako zagrożone wyginięciem, jest to nocek Bechstaina i łydkonosy. Pierwotnie bardzo bogata fauna została bardzo uszczuplona. Obecnie z powodu intensywnej gospodarki, w tym używanie materiałów wybuchowych, spora część zwierzyny omija górę.

Z powodu intensywnej eksploatacji wapienia zniszczono już około 1,5km jaskiń,

m.in. Gwiaździsta (562m), Jasna (146m), Porcelanowa (134), Nad Skrajnią (124m), Wałbrzyska (121m), Środkowa (120m), Za Sztolnią (118m) i kilkanaście pomniejszych. Drugie tyle cierpliwie czeka na zniszczenie.

Wapień wciąż jest eksploatowany, co powoduje dalsze niszczenie zarówno jaskiń jak i przyrody. Połom jest kandydatem do Europejskiej Sieci Obszarów Chronionych Natura 2000, głównie ze względu na storczyki i nietoperze. Przyrodnicy i naukowcy bezskutecznie od lat próbują powstrzymać proceder niszczenia góry by uratować chociaż resztki cennych zasobów przyrodniczych, jakie ostały się na niezniszczonych terenach Połomu. Jednak cały czas przegrywają, bo w życiu najważniejszy jest pieniądz i to on powoduje iż władze są ślepe na wołania przyrody. A szkoda, bo na przyrodzie można bardzo dobrze zarabiać poprzez turystykę. Odpowiednia promocja i turyści by się zjeżdżali dla podziwiania piękna przyrody tak jak to robią w Tatrach, Pieninach, Karkonoszach, Górach Stołowych i innych regionach.

Na koniec lista tylko części chronionych roślin, które rosną lub rosły (bo zostały dosłownie wysadzone) na górze: buławnik wielkokwiatowy, buławnik mieczolistny, buławnik czerwony, kukułka szerokolistna, kukułka bzowa, kukułka Fuchsa, kukułka plamista, cis pospolity, czworolist pospolity, goryczka krzyżowa, goryczuszka gorzkawa, gółka długoostrogowa, gnieźnik jajowaty, jarzębiec blady, jarzębiec siny, kruszczyk szerokolistny, kruszczyk rdzawoczerwony, korzeniówka mniejsza, kostrzewa blada, mak piaskowy, obuwik pospolity,  pierwiosnka lekarska, podejźrzon księżycowy, przylaszczka pospolita, storczyk męski, storczyk kukawka, storczyk drobnokwiatowy, żłobik koralowaty, wawrzynek wilczełyko. To niepełna lista z pamięci. Storczyków jest kilkanaście. Wśród nich takie, że jeden wystarczyłby do powołania rezerwatu. Na Połomie są to chwasty pod gąsienicą spychacza. Iście diabelskie pojmowanie naszego prawa...