Zamknięty

Pisze o tym:

28 reporterów

Dodano:

28 materiałów

Wizy dla Amerykanów. To dobry pomysł?

Komisja Europejska może zdecydować o wprowadzeniu wiz dla Amerykanów i Kanadyjczyków. Wszystko dlatego, że obywatele niektórych krajów Unii Europejskiej, w tym Polski, nie mogą bez przeszkód podróżować za ocean. W gorącym temacie Kontaktu 24 dyskutowaliście o tym, czy wizy dla Amerykanów i Kanadyjczyków to dobry pomysł.

Wiz do Stanów Zjednoczonych potrzebują Polacy, Chorwaci, Bułgarzy, Rumuni i Cypryjczycy. Z kolei Kanadyjczycy utrzymują obowiązek wizowy wobec Bułgarii i Rumunii.

Unijne rozporządzenie o wzajemności wizowej zobowiązuje Komisję Europejską do zaproponowania tymczasowego zawieszenia ruchu bezwizowego na 12 miesięcy dla obywateli wszystkich tych krajów, które nadal wymagają wiz od obywateli UE. Musi to nastąpić 24 miesiące po opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym UE notyfikacji o braku wzajemności wizowej ze strony tych państw.

We wtorek Komisja Europejska nie zaproponowała wprowadzenia przez Unię wiz dla Amerykanów i Kanadyjczyków, ale poprosiła rządy i Parlament Europejski o stanowisko w tej sprawie.

O SZCZEGÓŁACH PRZECZYTASZ WIĘCEJ W PORTALU TVN24.PL