tvnpix
Wir powietrzny nad kaszubskim jeziorem, Foto: Zibi, Kontakt 24

Wir powietrzny nad kaszubskim jeziorem. "Nagle zerwał się wiatr"

Nagranie wiru powietrznego, który utworzył się na jeziorze Strupino (Pomorskie) otrzymaliśmy na Kontakt 24. - Pogoda była bardzo słoneczna i spokojna, aż nagle zerwał się wiatr - relacjonował Reporter 24.

Zjawisko zostało zaobserwowane w czwartek około godziny 13.30 podczas przejażdżki rowerowej.

CZYTAJ RÓWNIEŻ NA TVNMETEO.PL

- Mieszkamy z żoną około 12 kilometrów od jeziora Strupino i dziś pojechaliśmy tam na rowerach. Po dojeździe na miejsce, postanowiliśmy zatrzymać się nad brzegiem, żeby chwilę odpocząć. Pogoda była bardzo słoneczna i spokojna, aż nagle zerwał się wiatr i wtedy zobaczyliśmy tworzący się nad taflą wody wir - opisywał pan Zbigniew, który przesłał do nas nagrany przez siebie film.

- Wszystko trwało 20, może 25 sekund i wydarzyło się bardzo niespodziewanie. Po chwili wiatr zaczął słabnąć, a wir się zmniejszał, aż zniknął i wtedy ustał także wiatr - mówił Reporter 24.

Czym jest wir powietrzny?

Widoczne na filmie zjawisko przypomina wir pyłowy, nazywany też diabełkiem pyłowym, tworzący się podczas suchych i słonecznych dni nad silnie nagrzaną powierzchnią gruntu. Jak powiedział synoptyk tvnmeteo.pl Artur Chrzanowski, wir powietrzny na jeziorze powstał prawdopodobnie w wyniku silnego nagrzania powierzchni wody. Powstający wówczas pionowy gradient temperatury tworzy wąski, silny prąd konwekcyjny - wyjaśnił.

Tak jak w przypadku wiru pyłowego, zjawisko to jest krótkotrwałe i zwykle nie powoduje szkód.

Autor: est,ps Źródło: Kontakt 24, tvnmeteo.pl